Portfel Bitcoin/ na komputerze # smartphonie # papierowy offline # mobilne

313

 

Przechowywanie walut wirtualnych – w tym artykule mowa będzie jedynie o Bitcoin –  wymaga odpowiedzi na pytanie – ile będziemy posiadać środków w walucie wirtualnej oraz jak często będziemy ze środków korzystać.

Bowiem małe kwoty, bieżące wydatki, próbne posiadanie walut nie naraża nas na wielkie ryzyko. Posiadanie jednak większego kapitału w kryptowalutach naraża nas na niebezpieczeństwo nieoczekiwanej straty – w wyniku naszego błędu (utrata privat key), kradzieży (utrata środków z własnego portfela), włamania na giełdę na której przechowujemy środki (trading – wkrótce).

W sytuacji kiedy posiadamy środki na portfelach giełdy – w przypadku włamania – utraty środków odzyskanie straconych środków graniczy właściwie z cudem (co świetnie obrazuje upadek Polskiej giełdy bitcurex w Paździeniku 2016, jest to sprawą świeżą i różnie może się jeszcze skończyć).

Upadek giełdy MtGox w 2014 roku oraz Cryptsy w styczniu 2016 pokazuje że nie udało się odzyskać zgromadzonych środków użytkownikom korzystających z ich portfeli po dziś dzień.

Dlatego proszę pamiętać o jednej podstawowej zasadzie :

Nie przechowujcie Państwo swoich środków na portfelach giełd – nie należy przechowywać na żadnym portfelu do które macie ograniczony lub słabo zabezpieczony dostęp do waszego Privat Key.

Również portfele oferowane przez portale – trzymające dane na swoich serwerach są narażone na stratę, w mniejszym stopniu ponieważ są bardzo dobre zabezpieczenia. To tylko twarde dyski z danymi.

Portfele można podzielić na kilka kategorii :

Zainstalowane na domowym komputerze

Portfele w postaci programu zainstalowanego na komputerze dzielone na portfele pełne (przechowujące pełną listę transakcji od powstania Bitcoina – łańcuch bloków) Można powiedzieć jeden z najbezpieczniejszych portfeli.

https://bitcoin.org/pl/pobieranie można śmiało nazwa pierwszym i oryginalnym portfelem projektu Bitcoin

http://www.bitcoinarmory.com z możliwością multi zabezpieczenia/ off line

https://wallet.mycelium.com

Ta aplikacja poza możliwością przechowywania naszych walut – różnych, ponieważ oferują przechowywanie również inny altcoinów. Oferują na przykład możliwość przesyłania środków z portfeli offline/ papierowych – w aplikacji mobilnej jest możliwość czytania kodów QR oraz przesyłania środków dalej.

oraz portfele lekki – będące jedynie nakładką na dane przechowywane na serwerach firm udostępniających portfel. Mniej bezpieczne jednak mając na uwadze wielkość firmy oraz jej historię można mieć ograniczone zaufanie.

https://multibit.org 

Portfel stricto Bitcoin mający dobre zabezpieczenia oraz oferujące przejrzysty i logiczny interface – doskonale nadaje się do bieżących transakcji, przechowywania mniejszych ilości kryptowalut. Dobry dla kopaczy/ minerów.

https://electrum.org/#download

Średniej jakości portfel, oferujący szeroką gamę możliwości – byłbym jednak sceptyczny odnośnie użytkowania przy większych transakcjach.

Portfele papierowe – przechowywane w sobie znanym miejscu i nieużywane

https://www.bitaddress.org tutaj mamy możliwość wygenerowania własnego adresu, używając własnych słów (jako adres z nazwą reklamy firmy na przykład). Dodatkowo możemy portfel zabezpieczyć hasłem.

Upraszczając portfel to kartka papieru do wydrukowania na której znajduje się adres publiczny i prywatny z kluczami oraz kodami QR. Dla własnego bezpieczeństwa Polecamy generowanie portfela offline przy wyłączonym połączeniu internetowym. Można bowiem z podanej strony ściągnąć oprogramowanie, z pomocą którego wygenerujemy w ten sam sposób adres jak online. Bezpieczeństwo portfela jest na poziomie średnim.

Portfele działające online w naszej przeglądarce 

https://blockchain.info to portfel na pewno największy, developer projektu Bitcoina z czasów kiedy ceny oscylowały w granicach 1$ – tutaj właśnie możliwy jest podgląd na żywo wszystkich transakcji mających miejsce na świecie jak i przeglądanie transakcji historycznych – wykopanie pierwszego bloku przez anonimową osobę/ grupę Satoshi Nakamoto, transakcje przesyłu 10000 BTC za pizze co zapoczątkowało nadanie wartości nikomu nie znanej waluty. Pierwsze kroki sieci, możliwość obserwacji trudności kopania, osób posiadających największą ilość Bitcoina, największe transakacje itd.

https://developers.coinbase.com/docs/wallet/guides/bitcoin-wallet to również strona oferująca założenie portfela, ale i również bardzo przyjemną giełdę wymiany gdax.com, która z czasem się mocno rozwija. W zależności od kraju w którym przebywamy pozwala na trading na walutach w stosunku do rodzimej waluty. W przypadku Europy – Euro. Warto wejść na stronę i włączyć opcje demo – można wtedy swobodnie obserwować trading online na kryptowalutach takich jak ETH, LTC, BTC.

Oczywiście wiele innych portfeli jest dostępnych w internecie, jednak Bitcoin.edu.pl stara się przedstawiać oferty portfeli które mają dobre opinie użytkowników w internecie – które są zweryfikowane i istnieją dłuższy czas. Sprawdzonych i godnych polecenia. W przypadku alternatywnych można podejmować próby na własną rękę. Należy w świecie kryptowalut zachować szczególną ostrożność.

Portfele mobilne – tablety/ telefony komórkowe

https://blockchain.info/wallet/android-app

https://play.google.com/store/apps/details?id=it.greenaddress.cordova

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mycelium.wallet&hl=pl

https://play.google.com/store/apps/details?id=de.schildbach.wallet&hl=pl

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.coinbase.android&hl=pl

Większość portfeli mobilnych to przedstawiciele producentów portfeli użytkowanych na komputerze lub w przeglądarce. Zalecamy unikanie instalowanie aplikacji nieznanego pochodzenia. Z reguły warto zawsze poczytać opinie ludzi, zanim zdecydujemy się na instalacje jakiegokolwiek oprogramowania na każdym z naszych urządzeń.

Proszę również pamiętać o bezpiecznym przechowywaniu privat key – czyli klucza, który umożliwia wydać Bitcoiny z adresu który mamy na swoich urządzeniach. Projekt Bitcoin rośnie dlatego jest coraz więcej prób kradzieży środków przechowywanych na naszych kontach.

Nie udało się uniknąć włamań największych giełdą kryptowalut, czy potentatom w branży.

Każde zabezpieczenie jest tak długo skuteczne, aż pojawi się haker który je złamie. Obrazuje to ilość włamań, kradzieży od powstania projektu. 

Dlatego ważne są zabezpieczenia pośiadanych środków – skomplikowanym hasłem – podwójnym uwierzytelnieniem – nie użytkowaniem urządzenia które mają połączenie z naszym portfelem na co dzień – zainstalowanym programem anty wirusowym (legalnym) – zwiększoną ostrożnością związaną z wysyłanymi środkami ( raz przesłanych środków nie da się już cofnąć, tracimy dostęp bezpowrotnie po wysłaniu do osoby trzeciej).

Nie przekazujemy nikomu haseł do naszego portfela – tutaj tylko pamiętać należy, iż wraz z naszą śmiercią, czy bardziej optymistycznie odseparowaniem od dostępu do internetu środki są nie do ruszenia.

Oczywiście wiele się mówi o komputerach kwantowych, które mogły by zamknąć projekt – jednak na dzień dzisiejszy temat jest równie abstrakcyjny jak masowa produkcja Terminatorów :)

Odsyłam jednak do ciekawego artykułu Forbes :

http://www.forbes.pl/komputery-kwantowe-a-bitcoin-dojdzie-do-upadku-,artykuly,208204,1,1.html

Tutaj nie ma żadnej instytucji chroniącej środki. Proszę o tym pamiętać. 

Dodaj komentarz

Facebook