Witamy wszystkich czytelników bitcoin.edu.pl w 2017 roku.

Bitcoin to waluta wiodąca oparta o algorytm haszowania sha-256/ do niedawna najdoskonalszy algorytm.

Posiada największą kapitalizację oraz moc obliczeniową podłączonych maszyn kopiących.

Link do strony kapitalizacji walut : https://coinmarketcap.com

Jednak w październiku 2016 r. zmaterializował się projekt waluty Zcash  opartej na  zk-Snarks – używający Equihash jako algorytm mieszający ( dowód wiedzy zerowej), który gwarantuje użytkowniką 100% anonimowość transakcji. Anonimowość kopania oraz przechowywania waluty.

Portal Bitcoin.edu.pl uczestniczył w fazie testowej wydobywania waluty od czerwca 2016 r., oraz uruchomił kopanie w dniu premiery w październiku 2016 r. dostępnych na tamtą chwilę tylko na systemie Linux. Obecnie też Windows.

Początkowo uruchomione poole (kopalnie) pozwalały wydobywać walutę, jednak był duży problem z przesyłaniem waluty bezpośrednio do kopaczy. Przy szczytowym kursie nie udało się wysłać Nam żadnej części ukopanej monety.

W dniu premiery w nocy wartość waluty oscylowała w granicach 5000 BTC za 1 Zcash (około 2 miliony dolarów za 1 ZCASH) – naturalnie w momencie kiedy pierwsze monety trafiały na giełdy wartość monety spadała. I spada po dziś dzień – z tendencją utrzymującą się w granicach 50$ /1 Zcash.

Monetami na ten moment dysponowały wyłącznie kopalnie oraz twórcy waluty. Dlatego kopacze nie stali się milionerami, jednak na pewno w dniu rozpoczęcia kopania zanotowali spore zyski przy późniejszej wymianie. Widać po spadku mocy na kopalnia Ethereum, że część mocy poszła w stronę Zcash.

Kopanie Ethereum w kolejnych postach.

Na dzień dzisiejszy jest jedyną walutą, której wartość jest w stosunku do wartości Bitcoina najwyżej wyceniana. Nawet przy przekroczonej cenie w dniu 01.01.2017 r. Zcash trzyma formę, stabilnie utrzymując cenę.

Kurs Zcash : 19,7 Zcash = 1 BTC.

Dlatego wydaje nam się, że warto zainteresować się wydobywaniem w nowym roku tej właśnie waluty. Konstrukcja nie pozwala na wydobywanie na urządzeniach ASIC (czyli dedykowanych koparkach, jak to ma miejsce w Bitcoin, duże wymagania RAM oraz wąskie gardło generowania dowodów transkacji). Możliwe jest jedynie wydobywanie na GPU i CPU – komputer.

Tutaj możemy śledzić kurs Zcash : https://www.cryptocompare.com/coins/zec/overview/BTC

Jest spora ilość kopalni, która pozwala na wydobycie – my oczywiście polecimy praktyczny i bezpieczny dla czytelników. Poniżej przedstawiamy instrukcję kopania na procesorze – łatwe do uruchomienia już dziś.

Krok 1 – Zakładamy portfel Zcash

Tworzymy portfel Zcash z możliwością zbierania monet (przedstawiany portfel będzie portfelem mobilnym, bowiem projekt Zcash nadal pracuje nad funkcjonalnym własnym portfelem pod Windows, pod Linux działa znakomicie).

https://freewallet.org/currency/zec bardzo łatwa w instalacji oraz funkcjonalna aplikacja na telefony komórkowe/ tablety pozwalająca zabezpieczyć portfel za pomocą PIN na urządzeniu oraz umożliwiająca wygenerowanie adresu Zcash.

Logowanie możliwe jest również przy użyciu naszego konta w google+ lub facebook – co większość użytkowników ma już w swoim zasięgu.

Klikamy na link – Android – Zainstaluj – Otwórz – Login with Facebook/ Login with Google+(klikamy, jeżeli korzystamy ze sklepu z aplikacjami Android – posiadamy znaczy już zarejestrowanego maila na swoim urządzeniu)/ Login with Mobile (zakładamy swoje konto) – witamy w portfelu.

Zielony plusik w prawym dolnym rogu – opcja Receive – My wallet address – proszę zapamiętać ten moment, będzie potrzebny w trakcie ustawiania naszego skryptu kopiącego

Krok 2 – Ustawianie kopania

Proponujemy najprostszą dla początkujących kopalnie F2Pool

https://www.f2pool.com/help nie wymaga nawet zakładania konta w kopalni – jedyne co należy zrobić do ściągnąć na komputer program umożliwiający wydobywanie – poniżej

https://github.com/nicehash/nheqminer/releases program o nazwie nheqminer_v0.4b.zip – rozpakowujemy – w folderze mamy wszystkie niezbędne pliki potrzebne do rozpoczęcia, zakładając jednak że post czyta laik – bitcoin.edu.pl ułatwia dalszą zabawę – Proszę zgrać do folderu z rozpakowanym programem plik bitcoin.ed.pl START — kopia – rozpakować – jest to plik startujący program kopiący. W pliku proszę zmienić na swój portfel

nheqminer -l zec.f2pool.com:3357 -u TUTAJ WKLEJ ADRES Z TWOJEGO PORTFELA -p x

I dokładnie w miejsce w którym jest dużymi literami informacja proszę wkleić swój adres Zcash z aplikacji Freewalet, o której była mowa powyżej. Powinno wyglądać to tak

nheqminer -l zec.f2pool.com:3357 -u t1YrnCTn5gH9WAvqVhiZW3eweV49jnP1XKZ -p x

Rozpoczyna się proces kopania, który na bieżąco możemy sprawdzać pod adresem

https://www.f2pool.com/zec/t1YrnCTn5gH9WAvqVhiZW3eweV49jnP1XKZ – oczywiście pogrubiona końcówka zmieniamy na Państwa adres z zainstalowanego portfela mobilnego.

Podsumowując

Mamy rozpakowany folder z programem Nheqminer – wgrywamy do środka plik Bitcoin.edu.pl START.bat z rozpakowanego pliku RAR – edytujemy plik klikając prawy guzik myszki EDIT – zmieniamy adres portfela na adres z założonego portfela Freewallet – klikamy zapisz. Klikamy Bitcoin.edu.pl START.bat – rozpoczyna się kopanie i wyskakuje podobne okienko :

Po wykopaniu ilości 0,01 Zcash środki będą automatycznie przesłane na wasze adres.

Wartośc ukopanego 0,01 Zcash na dzień 01.01.2017 r. to 0.0005061 BTC – czyli 0,5$ /jednak przy utrzymaniu swojej ceny i dalszych wzrostach na BTC – będzie wzrastać.

Wykopiemy Zcashy wprost proporcionalnie do mocy obliczeniowej swojego procesora/ karty graficznej – bo skrypt można uruchomić na nieograniczonej ilości komputerów z Państwa podanym adresem w skrypcie.

Naturalnie przelicznik podawany jest na teraz, cena Zcash może ponownie wzrosnąć lub spaść – co w świecie kryptowalut jest normą.

Krok 3 – Wymieniamy na Bitcoina, zostawiamy, zamieniamy na walutę

 

Zamieniamy na Bitcoina i przelewamy na portel Bitcoin – które Bitcoin.edu.pl opisywało w poście z 31.12.2016 r. Bitcoina można już swobodnie przelać na Polską giełdę (www.bitbay.net/ www.bitmarket.pl) / czy każdą na świecie i sprzedaż za rodzimą walutę.

Możemy również zatrzymać ukopane Zcash i czekać na wzrost ceny. Możemy również wymienić ukopane Zcash na dowolną inną walutę na przykład na stronie :

https://www.exchangemycoins.com tutaj można wymienić na inne kryptowaluty, czy po rejestracji można zamienić na środki i wysłać na PayPal. Przy użyciu Google translate mogą się Państwo spokojnie wczytać :

https://translate.google.pl/translate?sl=en&tl=pl&js=y&prev=_t&hl=pl&ie=UTF-8&u=https%3A%2F%2Fwww.exchangemycoins.com&edit-text=

Udanej zabawy – w razie pytań proszę pisać do

Proszę pamiętać, iż w momencie sprzedaży – obrotu kryptowalutami w Polsce należy ten fakt zgłosić w odpowiednim PIT do Urzędu Skarbowego.

Sprzedaż Bitcoin jest opodatkowana – tutaj odsyłam po szczegółowe informacje do Najlepszego forum, funkcjonującego w społeczności Bitcoin w Polsce jakim jest forum.bitcoin.pl

Samo wydobywanie walut, kupowanie urządzeń do kopania to nasza indywidualna inwestycja – często poboczne hobby – nie jest zabronione. Jednak wszelkie próby zmaterializowania wykopanych monet/ sprzedaży wcześniej zakupionych podlega opodatkowaniu. Środki, które posiadamy na koncie muszą mieć zawsze pokrycie w naszych zarobkach w aktualnych, jak i poprzednich PIT`ach składanych w Urzędach Skarbowych na terenie RP.

https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?t=18877&start=60

4 thoughts on “Zcash – alternatywna kryptowaluta z potencjałem w 2017 r.

    1. Zgoda. Tylko że zakładamy że osoby czytające te artykuły to osoby początkujące. Już lepszy jest Jaxx a najlepszy portfel pod Linuxa – który już ogarną jedynie zaawansowani użytkownicy (i nie jest taki przyjemny dla oka jak komercyjne aplikacje).
      Alternatywnie można trzymać też na koncie giełdy np. Poloniex.
      Ale tutaj raczej trzeba by uważać po aferze z bitcurex..z trzymaniem czegokolwiek na giełdach.

Dodaj komentarz

Facebook