Portfele papierowe kryptowalut – Paper wallet

 

 

Kolejny artykuł i kolejne informacje. Biorąc pod uwagę możliwość przechowywania kryptowalut – zawsze należy brać postrzeganie takich walut w formie długofalowej inwestycji.

Portfele internetowe on-line są o tyle nie bezpieczne, o ile ufamy konkretnej stronie i nie bierzemy pod uwagę sytuacje losowe, np. padnięcie lub hack serwera. Oczywiście dużo bezpieczniejsze wydają się portfele hardwarowe, gdzie bloki i klucze przechowywane są na naszym komputerze, lub urządzeniu przenośnym.

Jednak i tutaj zdarzyć się przecież mogą nieprzewidziane zdarzenia – zgubimy lub zostanie nam skradziony laptop czy padniemy ofiarą ataku hakera. Najbezpieczniejszym miejscem do przechowywania swoich walut są portfele papierowe, zwane również paper wallet lub cold wallet.

Dostęp do nich jest nie możliwy przez internet i spoczywają sobie bezpiecznie w dobrze, tylko nam znanym miejscu. W tym artykule Bitcoin.edu.pl chciałbym przedstawić kilka programów/ adresów umożliwiających wygenerowanie klucza prywatnego i publicznego oraz stworzenie w wybranych walutach takiego portfela.

Waluta DASH : https://paper.dash.org

Jest to strona oraz program, który można bezpośrednio ze strony pobrać umożliwiający nam stworzyć swój unikalny adres poprzez losowe ruchy myszką komputerową na poszczególne znaki.

Portfel taki generuje klucz publiczny i prywatny (dzięki któremu rozkodujemy i prześlemy środki przesłane na taki portfel po dłuższym okresie czasu).

Sam Privat key można zabezpieczyć dodatkowo naszym prywatnym hasłem, co dodatkowo zabezpiecza posiadane środki, nawet gdyby portfel wpadł w niepowołane ręce.

Litecoin : https://bitcoinpaperwallet.com/bitcoinpaperwallet/generate-wallet.html?design=alt-litecoin

Zasada działania identyczna z działeniem portfela Dash.

Generujemy poprzez zaznaczenie kropek nasz unikatowy adres, dodatkowo zabezpieczamy naszym prywatnym hasłem privat key – chowamy do szuflady i zapominamy.

Do momentu aż kurs wzrośnie na tyle, ażeby spieniężyć posiadane środki.

Monero : https://moneroaddress.org

Tutaj generator portfela Monero – biorąc pod uwagę obecną i historyczną cenę XMR warto zainteresować się walutą jako inwestycję w przyszłość.

Waluta jest jako druga po Bitcoin akceptowalna w wybranych sklepach internetowych. Mamy możliwość wygenerowania adresu portfela poprzez wpisanie sobie wybranych znaków/haseł/słów na bazie których wygenerowany również zostanie public i private key.

Również możliwe jest zgranie programu(generatora) na komputer i wygenerowanie po rozłączeniu z internetem, co tylko zwiększa bezpieczeństwo naszych środków w późniejszym.

DOGECOIN : https://dogecoinpaperwallet.net

Ethereum : https://dogecoinpaperwallet.net

Bitcoin : https://www.bitaddress.org/bitaddress.org-v3.3.0-SHA256-dec17c07685e1870960903d8f58090475b25af946fe95a734f88408cef4aa194.html

Identyczne reguły przy generowaniu portfela, jak w przypadku wszystkich opisanych. Proszę zawsze po wygenerowaniu zrobić sobie test – przesłać małą wartość oraz zwrotnie przesłać dalej. Przed przygotowanie paper walut na którym środki zabawią już na dłuższy okres.

Proszę zawsze pamiętać, iż funkcjonalność i bezpieczeństwo portfela papierowego ma zastosowanie tylko raz – po rozkodowaniu, przesłaniu posiadanych środków dalej – czyli użyciu w internecie swojego klucza prywatnego podpisując transakcję portfel taki staje się mniej bezpieczny – w przekonaniu Bitcoin.edu.pl staje się bezużyteczny.

Należy wygenerować kolejny. Jednak jako sposób przechowywania w dłuższej perspektywie sprawdza się znakomicie.

Sprawdzenie stanu środków na konkretnym portfelu możliwy jest poprzez sprawdzenie adresu portfela w blockchain każdej w wymienionych walut.

Dodaj komentarz

Facebook