Budowa własnej koparki GPU – wydobywanie Bitcoin – zCash – Ethereum – Litecoin

 

Na fali wzrostów ostatnich dni mamy zapytania dotyczące koparek – czy jedyną alternatywą jest kupienie drogo wycenianych koparek na portalach aukcyjnych lub sprowadzanie z Chin z długim czasem oczekiwania.

Oczywiście nie jest to jedyne wyjście – dla każdego kto załapał bakcyla podczas prób kopania na własnych laptopach oraz komputerach stacjonarnych i chciałby zrobić krok na przód Bitcoin.edu.pl dedykuje ten artykuł.

Budowa własnej koparki BitcoinEthereumzCashLitecoin itd.

Wszystko uzależnione jest od oprogramowanie – poniższy przykład to tak naprawdę budowa specjalnego komputera z przeznaczenie kopanie crypto.

Jeżeli dysponujecie starym komputerem, który bezczynnie stoi a ma wszystkie poniżej opisane podzespoły, rekomendujemy przed wydatkami związanymi z zakupem nowych podzespołów przetestować możliwość wydobywania na GPU, jedyna różnica w starym sprzęcie do dzisiaj opisywanego to wydajność. Będzie diametralnie się różnić, ale również można crypto wydobywać.

Zasilacz

Najważniejszy jest oczywiście zasilacz – wybór jest dość duży, jednak rekomendujemy sprzęt sprawdzonych firm : Enermax lub Chieftec, moc ma również zasadnicze znaczenie – najlepiej 1200 W, zwracać również zawsze należy na ilość wyjść 6 pin – inaczej będzie się trzeba posiłkować przejściami MOLEX.

Artykuł piszemy w dniu 25.02.2017 i wszystkie prezentowane podzespoły są obecnie dostępne na Allegro – przedział cenowy 350 – 450 zł.

Płyta główna 

Istotne ażeby obsługiwała procesor o mocy nie większej niż i5 (większy nie jest potrzebny przy wydobywania krytpowalut oraz RAM do 8 GB)

Wyjścia PCI-E mogą być 4 ale i również 6, zasadniczo podczas budowy można przecież rozłożyć w czasie zakup samych kart graficznych. Początkowo kupić nawet jedną sztukę i z czasem dokładać. Przedstawiana konfiguracja będzie docelowo mogła obsłużyć 4-6 kart.  Tutaj również wybór jest dość szeroki, z naszej strony proponujemy płyty GIGABYTE GA -Z97X – GAMING – przedział cenowy między 400 zł a 1200 zł. Oczywiście wszystko uzależnione od naszego budżetu.

 

Karta graficzna 

Najważniejszy podzespół w naszej koparce odpowiadający za ilość Hashy czy też Soli (w przypadku zCash). Tutaj należy zwracać uwagę na gwarancję, karta będzie eksploatowana na 100% i wymęczona z czasem (to nie będzie weekendowe granie a katorga dla karty:). Warto również zwracać uwagę przy zakupie na status karty : NOWA – proszę nie oszczędzać na kupowaniu w licytacji używanych, bowiem często osoby kopiące już po wyciśnięciu karty do granic możliwości wystawiają je na sprzedaż. To oczywiste. Nam zależ jednak na długim i stabilnym użytkowaniu. Polecamy kartę ASUS Radeon RX 480 8GB – dostępne w tej chwili na portalach aukcyjnych w przedziale do 1200 zł

Kilka modeli tej samej karty – uzależnione co konkretnie będziemy kopać – w przypadku decyzji o zakupie można się z Bitcoin.edu.pl śmiało konsultować

Pamięć RAM

Pamięć ma znaczenie ale już nie tak wielkie jak karta graficzna. Można próbować odpalić pierwszą koparkę nawet na 4GB, jednak rekomendujemy 4GB DDR 3 1600 Mhz – w przedziale do 140 zł – np. taką :

Przewody PCI-E

Umożliwiają podłączenie karty graficznej do płyty głównej, w przypadku kiedy planujemy z czasem zwiększanie liczby kart pomagają rozłożyć ciepło, zwiększyć odległość kart między sobą. Podczas pracy karty graficznej panują dość duże temperatury, kilka kart obok siebie mogło by się skończyć awarią.

Dysk twardy HDD

Tutaj nie ma większego znaczenia jaki to będzie dysk, jego rozmiar czy prędkość – oprogramowanie kopiące to z reguły kilka MB, dlatego nie ma też większego sensu inwestować w twarde dyski SSD (oczywiście można:). Istotne ażeby system operacyjny który zainstalujemy miał wystarczającą ilość pamięci wirtualnej. Można również odpalać kopanie z USB PenDrive z Linuxem –  który oczywiście rekomendujemy, ale zasadniczo nie ma żadnych problemów z użytkowaniem programów wydobywających pod Windows, np. 7,8,10. Dyski o pojemności 1 – 2 TB to koszt w przedziale 170 – 300 zł.

Stelaż – szafka – miejsce do zainstalowania koparki

Ma duże znaczenie jak będzie umiejscowiona nasza koparka, otwarta przestrzeń zmniejsza zagrzewanie się podzespołów ale powoduje większe zbieranie kurzu. Może być w zamkniętej obudowie w przypadku 1-2 kart graficznych i bez problemu chłodzenie da sobie radę. Można również zbudować własną szafkę lub skorzystać z gotowca. Na portalach aukcyjnych wykonane z metalu + drewna dostępne są już od 120 zł

Chłodzenie – wentylator

Bardzo istotna część każdej koparki. Dostępne są naprawdę przeróżne wentylatory i tutaj nie ma co polecać. Warto natomiast szczególną uwagę zawsze zwrócić na ilość dB – tak ażeby później po odpaleniu urządzenia można było słyszeć własne myśli.

Na koniec zakup systemu operacyjnego – najpopularniejszy i zapewne dla osób początkujących jest Windows, ceny kształtują się w granicach 150 zł

System Linux jest bezpłatny, trudniejsze może jest dla początkujących ustawienie kopania ,jednak jest to system stabilniejszy i bezpieczniejszy.

Link ze wszystkimi wersjami do ściągnięcia : https://linuxiarze.pl/download/

Ostatnim krokiem jest wybór monety, którą zamierzamy kopać – zaopatrzenie się w odpowiednie oprogramowanie i testy – testy – testy. Odpowiednia konfiguracja ma zasadnicze znaczenie w wydajności kopania i związana jest z wieloma własnymi próbami i testami ustawień sprzętu na którym będziemy wydobywać.

W tym zakresie zawsze służy pomocą Bitcoin.edu.pl

 

Przykładowe filmiki związane z konstrukcjami kopaczy z YouTube

 

Tutaj dostępne są wszystkie możliwe konfiguracje – przedstawiona jest tylko jedną z możliwości : http://monerobechmarks.byethost5.com/?i=1

 

3 thoughts on “Budowa własnej koparki GPU – wydobywanie Bitcoin – zCash – Ethereum – Litecoin

Dodaj komentarz

Facebook