Kopanie #wydobywanie # Bitcoin – Antminer wprowadzenie w temat koparek

Witamy ponownie

Kolejny artykuł związany z pytaniami od czytelników – jaką koparkę wybrać, czy możemy coś doradzić – czy to się opłaca, jaką inwestycje na początek zaplanować – czy można na tym jeszcze zarobić.. Takie i inne pytania przesyłacie Państwo do Nas na maila. I tak w skrócie wprowadzamy w temat. Zaczynając od koparek SHA 256 (Bitcoin i inne kryptowaluty oparte o SHA)

W kolejnych artykułach omówimy koparki SKRYPT i X11

Pierwszym i flagowym produktem największego producenta jakim jest Antminer s1

Moc tej koparki nie jest na dzisiejsze realia oszałamiająca – generuje do 180 Gh/s i pobiera energii w granicach 400W. Plusem jest na pewno prostota, bez awaryjność i praktycznie bezpłatne części zamienne. Obecnie na najpopularniejszym portalu aukcyjnym cena skoczyła do 40 zł, jeszcze w grudniu wyprzedawana była i za 25 zł. Jeżeli chodzi o opłacalność – tutaj temat jest naprawdę szeroki – wszystko zależy od ceny Bitcoin, bowiem jeżeli faktycznie sięgnie kwoty 10000$ jak przepowiadają entuzjaści każda ilość wykopanego BTC jest opłacalne.

Druga rzecz, o której warto pamiętać koparek już praktycznie na Polskim portalu aukcyjnym nie ma – w momencie kiedy w dniu dzisiejszym cena podskoczyła do 1225$ nikt nie sprzedaje, wszyscy kopią:)

Drugim flagowym produktem były Antminer s3 (do 380 Gh/s) i s3+ (do 453 Gh/s). Są zbudowane podobnie jak s1, jednak już zastosowane zostały innej generacji procesory, umożliwiające uzyskać większą moc kopania, przy wykorzystaniu takiej samej ilości prądu, tj do 450W. Obie koparki s1 i s3 można śmiało polecić osobą, które zaczynają przygodę w kryptowalutami (można kopać naprawdę bardzo dużo monet tym sprzętem) a nie chcą od razu wydawać 2000 zł.

O tej koparce również można powiedzieć że jest bezawaryjna. Zasadniczo :) Ceny oscylują w granicach 150 – 250 zł (tyle realnie dzisiaj płacąc można powiedzieć zrobiło się dobry interes). Jest to koparka cicha – może chodzić w pomieszczeniu i nie będzie przeszkadzać.

Produkty które zostały równolegle wyprodukowane w tym czasie i są wartę uwagi to Antminer s2 (1 TH) i Antminer s4 (2 TH)

 S2

Tutaj poziom hałasu jest już odczuwalny. Wyprodukowana w 2 wersjach o mocy 1 TH i 2 TH (+/-). Koparka chodzi stabilnie i nie sprawia większych kłopotów, zaopatrzona została w dodatkowy ekran pokazujący temperaturę / prędkość kopania oraz adres IP.

Co do tego urządzenia w obu wersjach Bitcoin.edu.pl nie ma większych zastrzeżeń. Rynkowe ceny za s2 to max.400 zł, za s2 650 zł. Oczywiście wyciągając średnią cen sprzedaży ostatnich urządzeń, które monitorujemy na Allegro.

Zwrócić uwagę należy na to, iż sprzedawane w zestawie z zamontowanym zasilaczem w środku 1000W i 1400W są to zestawy już mocno wyeksploatowane, wymęczone przez osoby posiadające koparki wcześniej. Wiadomo że nie stały w garażu na półce, kopały i to często 24 h. Jeżeli padnie zasilacz w takiej koparce wydatek jest rzędu 300 -500 zł. W urządzeniach fabrycznie stosowane są zasilacze firmy ENERMAX – drogie.

W przypadku prób i testów z zasilaczami innych producentów były problemy, trzeba było wyciągać przynajmniej jedną płytkę hasz ażeby wszystko działało stabilnie. Budowa koparki od środka bowiem wygląda tak

Kolejny produkt obecny w tej chwili na rynku to Anminer s5 – koparka o mocy do 1150 Gh/s zasilana 600 W. W takiej konfiguracji działa stabilnie i kopie równomiernie.

Dźwięk już przy tym poziomie jest odczuwalny, można zastosować zmieniając fabryczny wiatrak na wiatrak o mniejszej licznie Db. Wtedy wzrasta temperatura samego urządzenia, można wytrzymać dźwięk. Nie mamy również żadnych większych uwag – jest jedna awaria, która może się co prawda przydarzyć każdemu opisywanemu urządzeniu, jednak ten model jest szczególnie podatny.

Mianowicie problem z płytą sterującą – często dzieje się tak, że przestaje kontaktować jedna z płyt Hasz, co zmniejsza o połowę moc wydobywczą – oczywiście ma ta przypadłość związek z używanymi urządzeniami.

Co jakiś czas pojawia się na sprzedaż urządzenie z taką właśnie przypadłością. Lub sprzedający zauważa symptomy (zmniejszenie działających procesorów na jednej z płyt Hasz, co może skutkować takim właśnie wydarzeniem).

Kupując zawsze prosić (w przypadku zakupu każdej koparki o zdjęcie panelu sterowania urządzenia w trakcie pracy – najlepiej z czasem działania powyżej godziny – wtedy można dostrzec symptomy ostrzegawcze.

(Kółeczka w prawym dolnym rogu – każdy krzyżyk w miejscu kółeczka to przepalony lub nie działający procesor na płytce Hash). Cena warta uwagi to 450 – 600 zł już za stan igła.

Kolejne urządzenie wyprodukowane przez firmę Antminer (wg. Bitcoin.edu.pl) są to urządzenia sprawdzone i najlepsze z dostępnych na rynku. Antminer s 7

Są to urządzenia o mocy 4,7 Gh/s – prawdziwe monstrum kopiące – oczywiście wykazujące swoją moc również w cenie zakupu, na dzień dzisiejszy wyceniane są na 1800 – 2300 zł na portalach.

W odniesieniu do hałasu Odrzutowiec wymagający dobrego chłodzenia (wiatraki) i odprowadzenia ciepła. Charakterystyczne cechy i awarie podobne do Antminer s5 , może paść płytka haszująca – części są dostępne ale są drogie.

Również przy zakupie proszę o weryfikowanie zdjęć panelu sterowania w trakcie pracy koparki – prosząc o przesłanie od sprzedającego. Pobór prądu urządzenia 16OO W.

Ostatnim promowanym urządzeniem z serii jest Antminer s9. Cudo technologiczne dające moc kopania na poziomie : 14 TH/s przy mocy do 1500W. Nie koparka a kombajn – jednak coś za coś.

Cena obecnie dostępnych na Polskich portalach urządzeń to 9000 – 10000 zł.

Wszystkie z opisanych powyżej urządzeń Bitcoin.edu.pl testował i testuje osobiście.

Można zawsze alternatywnie próbować zamówić urządzenie u bezpośredniego producenta w Chinach : https://shop.bitmain.com

Lub przedstawicielstwo na Europę : http://www.antminerdistribution.com

Z pełną możliwością płatności w Bitcoin. Dodatkowo należy doliczyć wartość przesyłki DHL – urządzenie/ modem Antminer r1 opisywane w poprzednich artykułach.

Przy inwestycji w koparkę należy pamiętać również że to właśnie kopacze i ich koparki utrzymują sieć Bitcoin przy życiu.

Zatwierdzają transakcje i pobierają za to opłaty – które systematycznie wzrastają, utrzymując wartość bloku 1 MB tym bardziej.

Docelowo po wykopaniu wszystkich BTC sieć będzie nadal musiała być utrzymana, ażeby istnieć – opłaty za potwierdzanie wysyłanych Bitcoin na inne portfele będą tylko rosnąć.

Dzisiaj jedna z Największych giełd w Polsce podniosła opłatę fee w BTC.

 

 

Dodaj komentarz

Facebook