ETHEREUM oraz przyszłość ICO – czyli przedsprzedaż produktu przed wyjściem na rynek

Ethereum nazywane jest czasem „bitcoinem 2.0” i faktycznie jako kryptowaluta stanowi alternatywę dla bitcoina. Od kilku miesięcy ethereum notuje też spore zwyżki kursu, co czyni z niej dość intratną inwestycję.

 Jeszcze w grudniu 2016 roku za ethereum płacono 7–8 dolarów, ale w styczniu zaczął się powolny wzrost kryptowaluty. Cena rosła stabilnie – 9, 10, potem 11 dolarów, i tak do końcówki lutego. Wtedy dopiero kurs ethereum wystrzelił, niemal każdego kolejnego dnia bijąc rekordy.

12 marca po raz pierwszy ta kryptowaluta przebiła barierę 20 dol. i w ciągu kilkunastu następnych dni zaliczyła prawdziwy skok – do ceny 45 dol. Kolejnym kamieniem milowym był magiczny poziom 50 dol., przebity 24 marca.

Wzrosty ethereum w marcu i kwietniu 2017

Od tamtej pory tylko podczas kilku dni w kwietniu cena ethereum spadały poniżej 45 dolarów. To zaś oznacza wzrost o 273,7 proc. w ciągu ostatnich trzech miesięcy i 350 proc. w 2 miesiące. Tak wygląda wykres ethereum od jej powstania:

Dzięki skokom, które nastąpiły w ostatnich miesiącach, kapitalizacja ethereum to już 4,5 miliarda dolarów. Oczywiście nijak ma się to do bitcoina, który niedawno zrównał się poziomem cen ze złotem i pomimo późniejszych spadków nadal jego wycena jest kilka razy wyższa niż ethereum.

Skąd taki wzrost popularności ethereum, gdy zdaje się, że bitcoin święci tryumfy? Paradoksalnie to właśnie problemy bitcoina były jednym z powodów wzrostu jego konkurenta. Jak mówi nam Mati Greenspan, starszy analityk kryptowalut w eToro, „problemy ze skalowalnością bitcoina” to jedna z przyczyn napędzania transakcji na ethereum.

Takie problemy mogą ograniczyć ekspansję sieci [bitcoina – przyp. red.]. Społeczność kryptowalutowa obecnie pracuje nad rozwiązaniem tej sprawy, z związku z czym ethereum wydaje się efektywniejszą i bardziej skalowalną alternatywą. Większość aktywów, które przyczyniły się do boomu cenowego etheru w marcu, pochodziła wprost z inwestycji bitcoinowych.

Poza tym jednak, jak wskazuje Greenspan, są dwa główne czynniki wzrostu ethereum.

– Pierwszym jest bez wątpienia projekt Hyperledger, który zrzesza ponad 100 najważniejszych światowych instytucji finansowych i ma na celu stworzenie globalnego systemu rozliczeń walutowych. Rozważane są opcję, aby projekt bazował na systemie blockchain opartym właśnie na ethereum – wskazuje ekspert.

Drugi czynnik przez niego wymieniony to aktualizacja systemu Casper, który ma umożliwić szybsze i sprawniejsze rozliczenia w tej walucie.

Bitcoin vs ethereum to nierówna walka

I chociaż ethereum to niejedyna kryptowaluta, która może być alternatywą dla bitcoina, wydaje się najistotniejszą na tym rynku, patrząc na skalę, o której opowiada analityk eToro:

Są setki innych kryptowalut na rynku, każda z nich ma swoje unikalne cechy oraz cele. Wartość aktywów w kryptowalutach rośnie bardzo szybko i osiągnęła nowy rekord wszech czasów. Obecnie wynosi ona 29,7 miliarda dolarów. Z czego 20 miliardów stanowi bitcoin a 4,5 miliarda dolarów ethereum. 

30 miliardów dolarów to jednak mały kamień milowy. Europejski Bank Centralny drukuje 60 miliardów euro miesięcznie. Jeśli jednak spojrzymy na całą cyfrową gospodarkę oraz jej wzrost w ciągu ostatniej dekady, to możemy jasno stwierdzić, iż wartość tych sieci musi wzrosnąć szybko, aby osiągnąć odpowiedni poziom wsparcia.

Nasz rozmówca wskazuje przy tym, że trudno jest określić, która z tych dwóch kryptowalut jest bezpieczniejsza dla inwestorów czy mniej podatna na wahania.

Obecnie rynek kryptowalut charakteryzuje się skrajnie wysokim poziomem ryzyka. Z pewnością w przyszłości zobaczymy wzrost ceny etherum, natomiast warto pamiętać o historii notowań kryptowalut. W marcu 2013 roku cena bitcoina wzrosła z 3 dolarów do 126 dolarów zaledwie w ciągu jednego tygodnia. Później inwestorzy byli świadkami zwyżek do 1200 dolarów, a następnie spadków do poziomu 200 dolarów – przypomina analityk. I wyjaśnia:

Pamiętajmy jednak, iż to właśnie bitcoin jest pionierem na rynku kryptowalut. Jest często określany jako cyfrowy zamiennik złota i nie szybko odejdzie w niepamięć. 

Ostatnio jesteśmy świadkami zmian legislacyjnych, które mają na celu integrację kryptowalut i to bitcoin jest ich głównym motorem. Pomimo że etherum zyskuje na uwadze, musi pokonać naprawdę długą drogę, zanim stanie się pełnoprawnym konkurentem bitcoina.

Ekspert przypomina przy tym, że ethereum to nie tylko kryptowaluta, ale cała platforma oparta na blockchain, pozwalająca nie tylko na inwestowanie, ale też zawieranie zakładów czy wspieranie crowdfundingu. Dzięki temu można na niej budować inicjatywy takie jak wspominany wcześniej Hyperledger.

– Nie mam wątpliwości, że sieć etherum bardzo szybko rośnie w siłę oraz ma duży potencjał. Warto wspomnieć, iż ostatnio Storj, jedna z największych firm zajmujących się technologią blockchain zapowiedziała, że przeprogramuje swój system gromadzenia danych z bitcoina na etherum – dodaje Mati Greenspan.

Cała technologia została stworzona przez 22-letniego programistę Vitalika Buterina z Rosji i już nawet miała swoje medialne chwile – w Polsce głośno było o dwóch młodych mężczyznach, którzy poprzez cyberkradzież weszli w posiadanie ethereum o wartości 45 tys. złotych. ( w momencie kradzieży)

Obecnie kapitalizacja to 8600 BTC : https://coinmarketcap.com/currencies/ethereum/

Czym jest ICO ?

 

ICO – Initial Coin Offering jest to mechanizm polegający na zbieraniu funduszy dla danego projektu zanim zostanie on ukończony. Najczęściej dany projekt sprzedaje część swojej wartości w postaci żetonów (Tokenów) za pośrednictwem technologii Blockchain. Dzięki takiej przedsprzedaży można wejść w posiadanie Tokenów po promocyjnych cenach, które w momencie wejścia na giełdę mogą wzrosnąć kilkukrotnie. Podczas wejścia na rynek można oczywiście sprzedać posiadane Tokeny lub poczekać aż jeszcze bardziej wrosną.

Kupujący ICO inwestują w przyszłość i sukces rozwijanego projektu. ICO pomagają promować i zwiększać świadomość w społeczności Blockchain obiecując wczesną płynność w przypadku żetonów kryptowalutowych, kiedy zaczyna się trading. Kupujący są motywowani możliwym wrostem ceny rynkowej tokenów, których byli bardzo wczesnymi nabywcami.

Inforamcję na temat wejścia danych ICO można znaleść na stronie http://www.icocountdown.com/.

Na stronie tej zamieszczona jest informacja ile dni zostało do uruchomienia poszczególnych ICO.

Rownież przydatna będzie strona https://www.ico-list.com/ na której znajdziemy trwające ICO lub te, które będą dopiero otwarte.

Zanim zdecydujemy się na wybór ICO, musimy znaleść projekt, którym warto się zainteresować. Na stronie www.icorating.com znajdziemy ranking danego ICO a także pełny raport dotyczący projektu.

Podobnym projektem do ICO jest IPO (Initial Public Offering). Różnica między IPO a ICO jest taka, że IPO jest regulowane przez rząd. Wymagane jest, aby firma zajęła się przygotowaniem dużych ilości papierkowej roboty przed zwolnieniem swoich udziałów. Oznacza to również poważne konsekwencje w przypadku niezgodności. Kryptograficzny crowdfunding to nowa scena, w dużej mierze nienaruszona rozporządzeniem rządowym. Oznacza to, że każdy projekt może uruchomić ICO w dowolnym momencie z niewielkim przygotowaniem, a każda osoba może wziąć udział w tym programie i wpłacać pieniądze niezależnie od kraju, z którego pochodzą. To liberalne środowisko niesie ze sobą nowe możliwości i ryzyko w porównaniu z bardziej konserwatywnymi ofertami publicznymi.

Zalety i wady ICO

Zaletą jest możliwość zebrania środków niezbędnych do nadzorowania i wspierania projektu. Pomysł trafia do potencjalych klientów a deweloperzy zyskują zaufanie przedstawiając potrzebne informacje.

Wadą jest to że dane ICO może okazać się zwykłym oszustwem. Obietnice nie będą dotrzymane a pomysły nigdy nie zostaną wprowadzone. Ludzie, którzy zainwestowali swoje środki mogą skończyć z niczym. Może psuć to podejście do ICO szkodząc innym projektom, które mogą być dobre i z powodzeniem zrobić profit dla inwestujących.

Wypracowano również zasady, dzięki którym dany projekt powinien być wiarygodny:

 • Deweloperzy powinni przedstawić dobrze uargumentowaną technicznie przyczynę czemu protokół i waluta mają sens istnienia

 • Komunikacja między zespołem a społecznością musi być w pełni otwarta i szczera

 • Projekt potrzebuje wersję beta albo sieć testową protokołu aby pokazać, że deweloperzy mogą zrealizować co zapowiadają

 • Środki przekazywane w ramach ICO w miare możliwości powinny pochodzić prosto z łańcucha bloków

 • Dobrze aby z góry była określona ilość środków zbieranych w ramach ICO – wszyscy wiemy, że przedsiębiorcy chcieliby zebrać jak najwięcej ale ustalenie granicy pokaże, że zespół ma opracowany plan. Pamiętajmy, że jest to pierwsza faza projektu a jeśli osiągnie sukces to dodatkowe środki pojawią się bardzo szybko

Różne projekty wykorzystują technologię Blockchain do innowacji w różnych dziedzinach przemysłu choćby takich jak gaming, superkomputery, kapitał venture oraz dystrybucja treści. Aby zebrać pieniądze, sprzedają kryptograficzny token, który odgrywa pewną rolę w ich technologii lub modelu biznesowym.

Udana sprzedaż tokenów:

 • SingularDTV (Blockchain Entertainment Studio) – zebranych 9,3 mln USD

 • First Blood (zdecentralizowana platforma eSportów oparta na inteligentnych kontraktach) – zebranych 7,3 mln USD

 • Waves – zebrano 16,5 mln USD

 • Golem Network (GNT), Polski projekt, który uzbierał 8,6 mln USD w 29 minut. Jest trzecim największym projektem ICO. Projekt bazuje na platformie Ethereum. Link do strony – https://golem.network/

Największa klapa ICO to DAO

Fundusze nie zostały zabezpieczone co w rezultacie spowodowało wykradzenie prze hackera większość inwestycji DAO. Hacker wykorzystał lukę w kodzie DAO, wygenerował kontrakt dający mu dostęp (za 25 dni) do 3,6 mln ETH. Inwestorzy nie stracili pieniędzy ponieważ zespół Etherum Core Team postanowił zrobić hard fork i anulowali kontrakt.

W wyniku opisywanego incydentu, projekt DAO z zebranymi środkami w wysokości 160 mln USD został zakończony. Warto też zauważyć, że projekt DAO zebrał 14% wszystkich żetonów Ethereum. Sytuacja z DOA stworzyła inny precedens – możliwość śledzenia środków. Coinfirm oferuję weryfikację, analizę, porównanie i monitorowanie płatności w Bitcoin czy w kryptowalucie Dash.

Podsumuwując:

Na co zwrócić uwagę przy wyborze danego ICO:

 • Ludzie, którzy za tym stoją (50% sukcesu), otwarta możliwość identyfikacji założycieli projektu, doświadczenie w innych projektach
 • Whitepaper –  trzeba przeczytać od początku do końca, jakie aktualne problemy rozwiązuje, czy wnosi coś nowego, prezentacja planu marketingowego, smart contrakty, szczegóły techniczne
 • Plan Biznesowy – jaki jest plan wdrożenia założeń biznesowych w życie, jaki okres czasu zajmie wprowadzenie założeń biznesowych
 • Charakterystyka Tokena (na jakiej platformie bazuje), ile tokenów przeznaczonych jest do kupienia przez potencjalnych inwestorów (70% dobrze, 80% bardzo dobrze) a ile % tokenów chce zachować team developerski
 • Kompetencje ludzi, za którym stoi projekt
 • Prototyp projektu, przedstawienie działającego produktu a także pracy włożonej w działanie projektu zanim zostanie on zaprezentowany przed wejściem ICO

Źródła:

https://www.wprost.pl/fintech/10052251/Initial-Coin-Offerings-Zgodnosc-z-przepisami-i-przeglad-AML.html

http://businessinsider.com.pl/finanse/kryptowaluty/ethereum-co-to-jest-kryptowaluta-i-platforma/1grh4k4

To pierwszy artykuł współdzielony z naszymi użytkownikami – w tym przypadku użytkownik : konrad

2 myśli na temat “ETHEREUM oraz przyszłość ICO – czyli przedsprzedaż produktu przed wyjściem na rynek

 1. Pingback: Tracy Glastrong

Dodaj komentarz