LISK – co to jest# zasady funkcjonowania# zasady kopania# granie na kursie cz.1

Co to jest Lisk? A co to nie jest!

Od czasu uruchomienia Lisk było wiele zamieszania na temat tego, co jest naprawdę, i co pozwala ludziom robić w przyszłości. Osobiście poniżej temat opisał sam Max Korder (Co-founder) : https://lisk.io/team

Istnieją różne nieporozumienia, mity i inne złe fakty dotyczące Lisk rozrzucone wokół.

Lisk jest widelcem Ethereum!

Nie! Baza kodu Lisk została usunięta z projektu Crypti Oliver i byłem częścią 18 miesięcy przed rozpoczęciem Lisk. Około 2 lat temu Crypti zebrało 750 BTC w celu opracowania platformy aplikacji typu blockchain. W końcu fundacja Crypti opracowała bazę kodu, która była dobrym punktem wyjścia dla nowego projektu. Jednakże, dla osiągnięcia ostatecznego celu, dostępne rezerwy finansowe były po prostu niewystarczające, aby rozwinąć ten pomysł w najszerszym zakresie, pomimo tego, że był zarządzany bardzo ostrożnie. Oliver i ja widziałem potencjał i zdecydowałem się przejąć, dając posiadaczom Crypti szansę wyjścia i dając światu zdecentralizowaną platformę aplikacji typu blockchain, na którą zasługuje. Aby uzyskać bardziej szczegółowe zrozumienie, dlaczego Lisk różni się od Ethereum, kontynuuj czytanie.

Lisk jest napisany w JavaScript, który nie jest bezpieczny!

Nie! Mimo, że JavaScript jest słabo wpisanym językiem, nie oznacza to, że jest z natury niezabezpieczony. Tak, używany język programowania odgrywa ważną rolę, ale pod koniec dnia programista zobowiązany jest do pisania bezpiecznego kodu w pierwszej kolejności. Istnieją inne języki programowania, których moglibyśmy użyć, które ze względu na ich silnie wpisany charakter sprawiają, że mniej prawdopodobne jest, aby programista napisał zły kod. Nie oznacza to jednak, że te języki nie mają innych ważnych kompromisów. Wybraliśmy JavaScript, ponieważ działa dosłownie wszędzie, jest bardzo popularny i szeroko rozpowszechniony, a firmy takie jak Google czy Microsoft pracują nad szybkością i bezpieczeństwem w szerokim zakresie urządzeń. Dlatego w tej decyzji ogromna rolę odgrywała coraz większa baza deweloperów i łatwość dostępu.

Jeśli chodzi o znane ograniczenie JavaScript dotyczące precyzji liczb większej niż 32 bity. Obliczyliśmy to ograniczenie poprzez przeprowadzenie arytmetyki opartej na liczb całkowitych w całej bazie kodu przy użyciu BigNumber.js (biblioteki do arbitralnej precyzji arytmetycznej dziesiętnej i nie-dziesiętnej). Twórcy aplikacji Blockchain są w znacznym stopniu chronieni przez nasze API, lub w przypadkach wymagających tego, mogą korzystać z tej samej biblioteki używanej przez rdzeń Liska. Dlatego ograniczenie to nie jest problemem, ani też nie było od momentu powstania Liska.

Aby dalej wzmocnić bazę kodu, planujemy ewentualne przejście na TypeScript – mocno wpisany supersekst JavaScript – które po ich wdrożeniu powinno złagodzić problemy zwykle związane z słabo wpisanym kodem. Zastanawialiśmy się też, że niektóre podstawowe funkcje podstawowe zostały docenione do C ++, aby zapewnić maksymalną szybkość i bezpieczeństwo. Podsumowując, wykorzystujemy wszystkie dostępne opcje, aby rozwiązać niektóre z znanych problemów związanych z używaniem JavaScript w takim projekcie jak Lisk.

Lisk jest konkurentem dla każdego projektu blokowego!

Nie! Choć prawdą jest, że można praktycznie wdrożyć praktycznie wszystko w barku typu Lisk, uważamy, że przestrzeń bloków jest wystarczająco duża, aby mieć kilka projektów rozwiązujących te same problemy.

  • Zdecentralizowane przechowywanie może odbywać się w autonomicznym programie blokowym lub na Lisk.
  • Transakcje anonimowe można wykonywać w autonomicznym bloku blokowym lub na Lisk.
  • System blogów społecznościowych można tworzyć w autonomicznym programie blokowym lub na Lisk.
  • I lista sięga dalej ..

Najlepszą częścią jest, jeśli potrzebujesz jednej z tych usług w aplikacji LOCK blockchain, nie musisz re-implementować wszystkiego. Możesz połączyć się z technologiami innych firm i wykorzystać ich funkcjonalności z aplikacji blokującej Lisk. 

Co to jest Lisk

Sieć zdecentralizowana

Lisk jest zdecentralizowaną siecią, taką jak Bitcoin, Nxt lub BitShares. Nie korzysta z Proof of Work, takich jak Bitcoin, lub Proof of Stake jak Nxt. Lisk używa uproszczonej implementacji algorytmu konsolidacji BitShares, zwanego Delegated Proof of Stake. Oznacza to, że każdy posiadacz LSK może głosować na delegatów mainchain, które zabezpieczają sieć. Jest tylko nie więcej niż 101 aktywnych delegatów mainchain, które zawsze otrzymały najwięcej głosów w całej sieci, a tylko oni mogą zarobić nagrody generujące bloki, co oznacza, że ​​jest zachęta finansowa, aby stać się aktywnym delegatem. Każdy inny delegat czeka na gotowość do wybrania, lub alternatywnie, zabezpieczając stronę Lisk.

Kryptokonwersja

Lisk jest cryptocurrency, a jego token nazywa się LSK. Aby wysłać LSK z jednego konta na inny trwa 10 sekund, po około 1-2 minutach transakcję można uznać za niezmienną.

Ramy

Zestaw SDK aplikacji Lisk jest ramą do wdrażania własnych sidechains i rozwijania aplikacji typu blockchain na górze. Wszystko jest napisane w języku JavaScript. Oznacza to, że możesz rozwijać niezależne od platformy społecznościowe komunikatory, komunikatory, gry, aplikacje finansowe, rynki predykcyjne, wymianę, platformy pamięci masowej, platformy realizacji kontraktów, dzielenie się gospodarkami, sklepami internetowymi, aplikacjami IOT i wiele więcej na własną blokadę, w pełni zdecentralizowane i Bez kłopotów ze skomplikowanymi protokołami konsensusu lub algorytmami sieci P2P.

Platforma boczna

Ten sidechain jest w pełni konfigurowalny blockchain, wolny od zanieczyszczeń lub spamu na mainchain lub innych sidechains. Wszystkie parametry, parametry i typy transakcji można zmieniać, aby idealnie dopasować się do aplikacji bloku.

Aby zapobiec spamowi w bloku blokowania, zawsze jest znacznik wartości, który jest wymagany, aby zapisać dane na bloku blokowym, np. Opłatę za wysyłanie transakcji. W swoim lewym boku Lisk możesz użyć żetonów LSK z głównego klucza lub zupełnie nowego niestandardowego znacznika.

W przypadku, gdy chcesz używać żetonów LSK w Twoim łańcuchu bocznym, masz jedno ograniczenie. Nie można po prostu przekazywać żetonów między różnymi blokami. Pamiętaj, sidechain jest całkowicie nowy i niezależny blockchain! Nie można również wysłać Litecoina do sieci Bitcoin.

Dlatego jest specjalny rodzaj transakcji, który przenosi żetony LSK z mainchain na sidechain. Praktycznie, żetony LSK nigdy nie opuszczają mainchaina. Po prostu zostają przeniesieni do właścicieli sidechain konta Lisk (na mainchain!). Jednocześnie taka sama liczba żetonów LSK będzie replikowana na bębnie bocznym i może być używana przez Ciebie normalnie.

Oznacza to w przypadku niewłaściwie napisanej aplikacji sidechain lub blockchain, wszystkie żetony LSK są bezpieczne i można je łatwo odebrać przez właściciela sidechain. Oznacza to również, że musisz zaufać właścicielowi sidechainów. Nie ma to sensu dla wszystkich typów aplikacji typu blockchain, tylko dla niektórych należących do firm startowych lub renomowanych osób.

W przypadku, gdy chcesz opracować naprawdę niezawodną aplikację i nie chcesz posiadać żetonów LSK należących do użytkowników, możesz po prostu wystawić własne znaki niestandardowe (lub wiele) na boku i używać ich w całości Nowy cryptocurrency. Oznacza to, że można je dystrybuować w ICO lub sprzedawać je na giełdach. W ten sposób użytkownicy mają pełną i wyłączną kontrolę nad swoim żetonem niestandardowym w sposób całkowicie bezwartościowy i mogą używać ich wewnątrz aplikacji blockchain. Aby łatwo wymieniać niestandardowy token przed LSK, możesz wdrożyć system mini-exchange w aplikacji blockchain.

Jeśli wymagana jest obróbka skrawaniem, ponieważ wystąpił błąd wykryty w programie Sidechain lub blokowaniu łańcucha Lisk, to tylko bajka boczna musi być utrwalony. Mainchain pozostaje całkowicie niezauważony i niezmienny.

Prowadzone są dyskusje na temat bloków publicznych, prywatnych i konsorcjum. Z Lisk można budować wszystko, czego potrzebujesz. Jednak, aby przyciągnąć firmy startujące i programistów, skupiamy się na publicznych blokach konsorcjum. Oznacza to stowarzyszone blokady blokowe, które są zabezpieczone przez delegatów wybranych z rynku publicznego, które są płacone za generowanie bloków, zarówno przez właściciela aplikacji, jak i przez użytkowników bloku. Kontynuuj czytanie, aby dowiedzieć się więcej o rynku delegatów Lisk.

Platforma aplikacji blokowych

Pod koniec dnia łańcuchy boczne są jedynie zdecentralizowanymi bazami danych aplikacji typu blockchain; Które pozwalają na wydawanie żetonów wartości, niezmiennych i mających zdecentralizowaną sieć. Dla naszych użytkowników najciekawszą stroną jest platforma aplikacji blockchain.

Zestaw SDK aplikacji Lisk pozwala nie tylko na rozmieszczenie bocznych sieci, ale także oferuje wszystkie niezbędne narzędzia do opracowania aplikacji blokującej. Aplikacja blockchain to nie tylko skrypt działający w sposób zdecentralizowany i bezinteresowny. To znacznie potężniejsze. Składa się zasadniczo z czterech części.

  • Algorytm konsensu (np. DPoS)
  • Sidechain (jako niezmienna baza danych)
  • Tylny koniec (logika aplikacji)
  • Przedni koniec (interfejs użytkownika aplikacji)

Aplikacja blockchain jest aplikacją w pełni rozwiniętym z własnym algorytmem konsensusu (domyślnie DPoS), blokiem blokowym, opcjonalnym tokenem niestandardowym, tylnym końcem i przednim końcem. Może też łączyć się z istniejącym ekosystemem Lisk, wykorzystując token LSK, wykorzystując inne aplikacje typu blockchain (np. Usługi typu blockchain), przyciągając delegatów sidechain i począwszy od istniejącej bazy użytkowników.

Warto zauważyć, że dzięki pakietowi SDK aplikacji Lisk można nie tylko rozwinąć tylny koniec aplikacji (np. Funkcjonalności), ale także można rozwinąć interfejs użytkownika (np. Interfejs użytkownika). W ten sposób można łatwo tworzyć kompletne aplikacje blokujące, które można pobrać i używać w jednym wygodnym pakiecie. W tym przypadku przedni koniec może być także dostępny w sposób zdecentralizowany, co stanowi obecnie wyjątkową cechę w branży bloków.

Często słyszymy argument, że jeśli kod nie jest przechowywany w bloku blokowania, to nie jest to aplikacja zdecentralizowana. Musimy rozróżnić tutaj aplikacja działa na Twoim komputerze tak samo, jak klient Bitcoin lub klient Torrent. Oznacza to, że musisz ją najpierw pobrać. Teraz jest wielu użytkowników uruchamiających aplikację; Niektóre z nich mają specjalną zgodę na generowanie nowych bloków wewnątrz sidechain i tym samym zabezpieczyć sieć (= delegaci), inni po prostu używają aplikacji (= użytkowników). Twoja aplikacja i sidechain są blokowane przez wiele urządzeń, a tym samym są zdecentralizowane, co oznacza zdecentralizowaną aplikację.

 
 
 

Dodaj komentarz