Bardzo ważna jest debata w sprawie skalowania w Bitcoinie. Dwie najpopularniejsze propozycje skalowania dostępne obecnie – BIP148 i SegWit2x – mają na celu uruchomienie włączenia Segregated Witness („SegWit”) w ciągu miesiąca, co oznacza, że ​​aktualizacja protokołu mogłaby wystartować w dwóch.

W tym samym czasie istnieje bardzo realne ryzyko, że Bitcoin „dzieli się”. Zarówno BIP148, jak i SegWit2x mogą odbiegać od obecnego protokołu Bitcoin, co z kolei może prowadzić do jeszcze większej liczby podziałów.

Oto lista terminów na lipiec, sierpień i dłużej, aby pilnować i zwracać uwagę na to co się będzie dziać

https://coin.dance/blocks

Podsumowanie: Segregated Witness Activation

Po pierwsze, krótkie podsumowanie dotyczące Segregated Witness oraz jego potencjalnych metod aktywacji.

SegWit jest zgodnym wstecznie uaktualnieniem protokołu pierwotnie zaproponowanym przez zespół opracowujący Bitcoin Core. To było centralnym punktem planu skalowania, wspieranego przez Bitcoin Core, ponieważ uaktualnienie protokołu zostało po raz pierwszy zaproponowane w grudniu 2015 r. I jest wdrażane w wielu aktywnych węzłach Bitcoin w sieci. SegWit jest teraz częścią „Porozumienia z Nowego Jorku”: alternatywną skalą planowaną pomiędzy znaczną liczbą firm Bitcoin, w tym wielu górników. I propozycja poprawiania Bitcoina 148 lub BIP148, aktywowany przez użytkownika miękki widelec (UASF) zaplanowany na 1 sierpnia, zamierza też aktywować SegWit.

Różnica polega na tym, jak powinna nastąpić aktywacja.

Pierwsza i oryginalna opcja została zaproponowana przez zespół opracowujący Bitcoin Core. Ich kod SegWit, zdefiniowany przez BIP141, aktywuje się, jeśli 95 procent mocy haszowej w pojedynczym okresie trudności około dwóch tygodni gotowości sygnału będzie dostępne, przed 15 listopada. Przypuszczając, że górnicy, którzy są gotowi na wsparcie gotowości, są w stanie wesprzeć uaktualnienie, ryzyko podziału blokady i waluty Waluta Bitcoina jest minimalne.

Jednak obecnie tylko około 40 do 45 procent mocy haszy sygnalizuje gotowość do BIP141. Dlatego segment użytkowników Bitcoin planuje aktywować SegWit za pomocą protokołu BIP148 UASF. Od 1 sierpnia ich węzły odrzucą wszystkie bloki, które nie sygnalizują gotowości do BIP141. Jeśli ta propozycja zostanie poparta przez większość górników (z mocy skrótu), górnicy powinni zawsze twierdzić, że jest to najdłuższy ważny łańcuch, który powinien włączać SegWit na wszystkich klientów Bitcoin gotowych do SegWit i unikać podziału. Jeśli jednak ten wniosek jest wspierany przez mniejszość górników, „łańcuch BIP148” mógłby oddzielić się od obecnego protokołu.

Umowa z Nowego Jorku, zwana również „Umową Silbert” lub „SegWit2x”, ma zamiar aktywować SegWit przez BIP91. Podobnie jak BIP148, wszystkie węzły BIP91 odrzucałyby bloki, które nie sygnalizują gotowości do BIP141. Ale w przeciwieństwie do BIP148, węzły BIP91 mogłyby to zrobić tylko 80% sygnałów mocy binarnej, które obsługują BIP91 w ciągu około dwóch dni. Powinno to również zminimalizować prawdopodobieństwo podziału.

Jednak drugi krok Porozumienia z Nowego Jorku jest trudnym rozwidleniem, aby podwoić „wielkość podstawy Bitcoina”. Ta zmiana, w przeciwieństwie do Segregated Witness, nie jest wstecznie kompatybilna, a zatem może prowadzić do „podziału”.

14 lipca: wdrożenie BTC1

Klient oprogramowania, który powstał w wyniku umowy z Nowego Jorku, jest rozwidleniem podstawy kodu Bitcoin Core, zwanym „BTC1”. Oprogramowanie beta BTC1 zostało wydane 30 czerwca. Ale zgodnie z planem SegWit2x, 14 lipca jest dzień, w którym sygnatariusz Porozumienia z Nowego Jorku powinien zainstalować oprogramowanie beta BTC1 beta i przetestować je samodzielnie.

21 lipca: BIP91 Signaling to Start

Zespół deweloperów SegWit2x ma na celu 21 lipca być dniem, w którym węzły BTC1 są w rzeczywistości uruchomione, a co ważniejsze, dzień, w którym kopanie powinno rozpocząć się.

23 lipca (najwcześniej): BIP91 Lock In

Dokładny próg dla aktywacji BIP91 wymaga, aby we wcześniej zdefiniowanej serii 336 bloków 269 bloków musi sygnalizować gotowość. To około 80 procent mocy haszy, przez około 2 1/3 dni. Zatem przy założeniu mapy drogowej SegWit2x BIP91 najprawdopodobniej zablokuje się 23 lipca.

Ale jeśli jesteś górnikiem, a BIP91 się aktywuje, masz dzień lub dwa, aby zastosować się do miękkiego widelca BIP91. Jeśli nie, to ryzykujesz zablokowanie nieprawidłowych bloków.

25 lipca (najwcześniej): Aktywacja BIP91

25 lipca kolejne 336 bloków po zablokowaniu BIP91, BIP91 może wejść w życie najszybciej. Wszelkie bloki, które nie sygnalizują gotowości do oddzielenia Świadka (na BIP141) zostaną teraz odrzucone.

To nadal nie powinno mieć wpływu na zwykłych użytkowników.

Ale jeśli jesteś górnikiem, powinieneś teraz kopiować tylko te bloki, sygnał gotowości do SegWit (BIP141). Poza tym ryzykujesz odrzucenie bloków przez większą większość haseł.

29 lipca: BIP91 Termin

Jeśli górnicy Bitcoina chcą uniknąć „podziału” w blokadzie i walce Bitcoina, 29 lipca to pierwszy termin dla nich.

Aby upewnić się, że BIP91 jest aktywowany w czasie, aby być zgodnym z BIP148, powinien być zablokowany w tym dniu najpóźniej, powiedzmy, przed 08:00 UTC. (To jest czwarte rano na wybrzeżu wschodnim Stanów Zjednoczonych). Im prędzej tym lepiej: im bliżej limitu BIP91 zamyka, tym większe ryzyko, że nie zadziała w czasie.

Jeśli BIP91 nie zostanie aktywowany w tym terminie, Bitcoin może być skierowany na podział łańcucha.

Jeśli tak się stanie, a ty jesteś zwykłym użytkownikiem, a jeszcze nie przygotowano się na potencjalny łańcuch BIP148 UASF, masz teraz jeszcze dwa dni. I naprawdę powinieneś zadcydować. W tym artykule wyjaśniono, jak.

Jeśli BIP91 nie rozpocznie się 29 lipca i jesteś górnikiem, masz dwa dni, aby zdecydować, który łańcuch będziesz w kopalni 1 sierpnia: w łańcuchu BIP148 lub na oryginalnym („Legacy”) łańcuchu.

31 lipca: BIP141 Termin

Technicznie, 31 lipca jest drugi dzień zakończenia górników, aby uniknąć podziału.

Tego dnia (UTC) najpóźniej BIP91 musi być aktywowany lub BIP141 musi zostać zablokowany. Innymi słowy, jeśli BIP91 nie zablokuje się w czasie, musi istnieć dwutygodniowy okres trudności, w którym 95 Odsetek sygnałów zasilania haszowego dla SegWit.

W rzeczywistości szansa jest niewielka, a 31 lipca faktycznie zbiega się z końcem w okresie trudności. Nawet jeśli tak, jest mało prawdopodobne, że potrwa to do dzisiejszego dnia, zanim będzie jasne, czy próg 95 procent zostanie spełniony.

Zarówno użytkownicy, jak i górnicy  prawdopodobnie przygotowali się na potencjalny podział, jak wyjaśniono na 29 lipca. Ale 31 lipca naprawdę jest ostatnia szansa na przygotowanie się.

1 sierpnia: Aktywacja BIP148

Jest to dzień, w którym aktywowany jest BIP148, co czyni go trzecim i ostatnim dniem ostatecznym dla górników, aby uniknąć podziału.

1 sierpnia o godzinie 00:00 UTC (pamiętaj, że jest to nadal 31 lipca w Stanach Zjednoczonych), wszystkie węzły BIP148 zaczną odrzucać bloki, które nie sygnalizują gotowości do oddzielenia Świadka (na BIP141). Jeśli BIP141 Bitcoin Core lub BIP91 BTC1 firmy BTC1 zostały zablokowane i / lub aktywowane w czasie, nie powinno się ich dzielić na łańcuch.

Jeśli nie zdarzyło się, większość górników (z mocy haszującej) ma ostatnią szansę uniknięcia podziału łańcuchów: wspierając BIP148 siebie. Zapewni to, że zawsze (powtarzają) będą twierdzić, że jest to najdłuższy prawidłowy łańcuch zgodnie z wszystkimi obecnymi węzłami Bitcoin i aktywuje SegWit przez BIP141.

Jeśli BIP141, BIP91 ani BIP148 nie otrzymały wystarczającej mocy haszowej do 1 sierpnia, ale BIP148 zyska pewną siłę trakcyjną, łańcuch mógłby się rozdzielić na ten dzień. Jeśli tak się stanie, będą to dwa typy „Bitcoin”, które będziemy oznaczać jako „148 Bitcoin” lub „148BTC” dla strony BIP148 w podziale oraz „Legacy Bitcoin” lub „LegacyBTC” dla drugiej strony . (Ten podział mógłby się z czasem rozwiązywać, jeśli 148 Bitcoin odzyska najdłuższy łańcuch)

Jeśli posiadasz bitcoin (czyli klucze prywatne) w chwili podziału, powinieneś automatycznie posiadać zarówno 148BTC, jak i LegacyBTC. Chociaż, aby uzyskać dostęp do obu typów, prawdopodobnie musisz pobrać nowe oprogramowanie. To powiedziawszy, jeśli jesteś zwykłym użytkownikiem, najprawdopodobniej najlepiej, aby początkowo wstrzymać wszelkie transakcje, przynajmniej do czasu, gdy sytuacja będzie bardziej jasna. Nieprzestrzeganie tego może kosztować stratę pieniędzy!

Jeśli zdarzy się podział i jesteś górnikiem, powinieneś był zdecydować, w którym łańcuchu będziesz kopał. (Oczywiście, możesz w dowolnym momencie przełączyć się na przykład. Możesz po prostu po prostu zechcieć kopiować najbardziej zyskowny łańcuch)

4 sierpnia: Potencjalny Bitcoin ABC Launch

Chociaż dokładna data nie jest pewna, 4 sierpnia może pojawić się nowy „Bitcoin”: Bitcoin ABC.

Główny producent sprzętu wydobywczego Bitcoin – Bitmain ogłosił niedawno, że jeśli BIP91 nie aktywuje się przed 1 sierpnia, a po 1 sierpnia BIP148 wykaże oznaki życia, uruchomi „plan awaryjny”. Niedawno wdrożenie w celu urzeczywistnienia tego planu awaryjnego – nazwanego ” Bitcoin ABC „- został ogłoszony na konferencji Future of Bitcoin.

Bitcoin ABC udostępni wspólną historię z Bitcoin do 1 sierpnia, ale przez pierwsze kilka dni po tym  prawdopodobnie zostanie wydane przez Bitmain prywatnie. Obejmie ona również kilka nowych i niezgodnych zasad protokołu, być może najważniejsze zwiększenie limitu wielkości bloku.

Jeśli posiadasz bitcoin w momencie podziału – 1 sierpnia, 00:00 UTC – powinieneś także posiadać „Bitcoin ABC”. Ale w takim przypadku musisz pobrać oprogramowanie, aby móc wysyłać (i odbierać) monety. Więcej informacji prawdopodobnie stanie się dostępna, jeśli wystąpi ten zdarzenie.

Jeśli jesteś górnikiem, powinieneś być w stanie wydobywać Bitcoin ABC 4 sierpnia. (A być może prędzej.)

15 sierpnia: Potencjalny BIP148 Zmiana Proof of Work

Choć ta data nie jest jeszcze ustawiona, 15 sierpnia mogłoby się okazać wprowadzenie innego rodzaju „Bitcoin”, który będziemy nazywani „NewPoW Bitcoin” lub „NewPoWBTC„.

Jako UASF 1 sierpnia widać, że BIP148 jest rozwinięty przez użytkowników, a nie górników. Użytkownicy zaczynają odrzucać wszelkie bloki, które nie sygnalizują gotowości do Segregated Witness (za BIP141). Powinno to zachęcić górników do korzystania z sieci BIP148 (najlepiej do miejsca, w którym jest jedyny łańcuch po lewej stronie). Ale czy to rzeczywiście się to zdarzy, pozostaje czekać. Do tej pory nieliczni górnicy publicznie wskazali, że będą wspierać UASF.

Jeśli górnik obsługuje 148 Bitcoin pozostaje niski, (niektórzy) użytkownicy mogą zdecydować się na użycie twardego widelca, aby zmienić algorytm „proof of work”. To „wystrzeliwało” istniejącą grupę górników, przez co specjalizowany sprzęt wydobywczy ASIC był przestarzały w segmencie BIP148 i mógł otworzyć drzwi dla nowych górników – być może zdecentralizowanie krajobrazu górniczego wśród domowych użytkowników za pomocą procesorów lub GPU . (Przynajmniej chwilowo.)

Otwarta grupa robocza „BIP148” w podkanku „Slack” społeczności „Bitcoin Core Community” opracowuje obecnie szczegółowe informacje, które mają zostać zaproponowane. Wydaje się jednak, że jeśli do 15 sierpnia mniej niż 15 procent wszystkich kopalń  na 148 Bitcoin, ten twardy widelec zostanie zainstalowany. Spowoduje to, że podział na „Legacy Bitcoin” zostanie określony. Mogłoby to również technicznie doprowadzić do kolejnego podziału na stronę Bitcoin 148, jeśli niektórzy jego użytkownicy zrezygnują z połączenia twardego widelca, zmieniającego algorytm sprawdzający pracę.

Jeśli jesteś zwykłym użytkownikiem i właścicielem bitcoin w momencie podziału na 1 sierpnia, a nie sprzedałeś jeszcze do 15 sierpnia, powinieneś teraz także posiadać konto NewPoWBTC. Jeśli kupiłeś / zarobił 148BTC między 1 sierpnia a 15 sierpnia, powinien (aś) także posiadać nowy pakiet NewPoWBTC.

Ale jeśli wydałeś bitcoiny po każdej stronie podziału, to nie jest tak pewne. Znowu, jeśli chcesz być po bezpiecznej stronie, nie wykonuj transkacji w ogóle, aż sytuacja stanie się bardziej jasna. (Więcej informacji można znaleźć w tym artykule).

Jeśli jesteś jednym z niewielu górników wydobywających na 148 Bitcoin ze sprzętem ASIC, możesz teraz wskazać sprzęt w innym miejscu – lub zamknąć go całkowicie. (Zależy to oczywiście od tego, czy nadal jest opłacalne kopiowanie 148BTC czy cokolwiek innego).

I oczywiście każdy powinien teraz móc kopać na NewPoWBTC bez specjalistycznego sprzętu ASIC.

Od połowy do końca sierpnia: SegWit Lock In

 

Jeśli nie można uniknąć podziału łańcuchów, sytuacja może się znacznie bardziej skomplikować. Do połowy sierpnia może być jeden, dwa, trzy, a może nawet cztery „Bitcoins„: „148 Bitcoin”, „NewPoW Bitcoin”, „Bitcoin ABC” oraz „Legacy Bitcoin”.

 

Pod koniec sierpnia do połowy września: aktywacja SegWit

Jeśli uniknie się podziału łańcuchów, SegWit powinien zostać aktywowany przez ten czas. Jeśli już korzystasz z kompatybilnego klienta, możesz zacząć korzystać z nowych funkcji przy zachowaniu najwyższej jakości zabezpieczeń.

Pod koniec października do połowy listopada: SegWit2x Hard Fork

Pod koniec bieżącego roku (choć potencjalnie nawet do początku 2018 r.), Twarda część widelca SegWit2x powinna mieć miejsce. Dokładnie, ten trudny widelec aktywuje się na klientach BTC1 trzy miesiące po zablokowaniu SegWit. Ta aktywacja oznacza, że ​​powinien być wydobywany „blok bazowy” większy niż 1 megabajt, co sprawia, że ​​klienci BTC1 są niezgodni z wszystkimi klientami Bitcoin, którzy nie mają trudności Zaimplementowany kod fork.

 

Dziękujemy autorowi artykułu za wkład pracy : Aaron van Wirdum

1 thought on “SEGWIT – wyznaczony termin# możliwości #potencjalne zagrożenia#cena BTC

Dodaj komentarz

Facebook