BitBay przenosi się na Maltę. AbuCoins zamyka interes. Ciężki dzień dla kryptowalut w Polsce.

Już w kwietniu Sylwester Suszek, szef polskiej giełdy kryptowalut BitBay, zapowiadał, że jeśli regulacje prawne w Polsce będą szły w kierunku nadmiernego skomplikowania obrotu kryptowalutami, przeniesie firmę za granicę.

BitBay jest szóstą co do wielkości platformą handlu kryptowalutami, obsługuje obecnie ok. 800 tys. klientów. Kłopoty z KNF i KAS skłoniły twórcę giełdy do przeniesienia interesu na Maltę. Jak donosi serwis Money.pl o możliwość goszczenia BitBay zabiegały zarówno Szwajcaria, jak i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Wybór padł jednak na Maltę. Dla porządku przypomnimy, że na pobliskiej Białorusi wszelka działalność związana z obrotem i „emitowaniem” kryptowalut jest zwolniona z podatku dochodowego do 2023 roku. Oficjalnie o zmianie lokalizacji firmy Sylweter Suszek poinformował podczas piątkowego Kongresu Bitcoin.

Source : https://www.chip.pl/dzieje-się/bitbay-przenosi-sie-na-malte/

Sylwester Suszek, prezes i założyciel giełdy BitBay, przyjął zaproszenie premiera Malty i zdecydował o przeniesieniu innowacyjnej firmy na słoneczną wyspę. W Polsce firma miała kłopoty z KNF i KAS. O możliwej emigracji mówiło się już od pewnego czasu.

Teraz popularna giełda kryptowalut będzie miała szansę rozwinąć skrzydła. Ściągnąć ją do siebie chcieli Szwajcarzy, zainteresowany był szejk z Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a Białorusini oferowali pięcioletnie zwolnienie z podatków dochodowych, jeśli tylko wybierze ich ofertę.

Sylwester Suszek spośród ofert wybrał jednak Maltę. Oficjalnie o zmianie lokalizacji firmy poinformował podczas piątkowego Kongresu Bitcoin.

To niewątpliwie strata dla Polski, bowiem nowoczesny start up to nie tylko największa w kraju, ale i w Europie oraz szósta na świecie, platforma handlu bitcoinami. Cztery lata bowiem zajęło Suszkowi stworzenie giełdy, która dziś jest większa od GWP. Jej klientami są głównie Polacy, ale ma również przedstawicielstwa w Indiach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Korzystają więc z niej również inni obywatele UE, Chin, Indii, Ameryki Południowej czy Afryki. W sumie obsługuje około 800 tys. klientów.

O synu górnika, który stworzył firmę wartą miliard, zakładając kopalnię bitcoinów, więcej przeczytasz tutaj.

– Jeśli politycy szukają polskiego odpowiednika Google, Facebooka, to proszę, właśnie powstał. To polska branża bitcoinowa. Gdzie nie pojadę w świat, wszyscy chwalą najlepsze pomysły polskich programistów oparte o tę technologię i rosnące u nas firmy – przekonywał Sylwester Suszek.

Kłopot w tym, że kraju BitBay musi mierzyć się z irracjonalnymi przepisami. Z początkiem kwietnia Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat o zasadach opodatkowania wypracowanych zysków na wirtualnej walucie i samych transakcji wymiany. Były one tak niekorzystne dla wszelkich inwestorów, że wywołało w środowisku zawrzało – o czym pisaliśmy w money.pl.

Blisko cztery miesiące temu do Prokuratury Okręgowej w Katowicach wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Platforma Bitbay została oskarżona o to, że działała jak instytucja finansowa, nie mając ku temu uprawnień – o czym pisał „Puls Biznesu„.

W końcu i Komisja Nadzoru Finansowego wpisała ją na listę ostrzeżeń publicznych. W efekcie banki odmówiły współpracy. Bitbaya obecnie obsługuje więc tylko jeden z banków spółdzielczych, ale giełda odcięta została od kilku tygodni od rachunków USD EUR. To powoduje, że obroty spadają. Gracze mogą jedynie działać w obrębie kryptowalut.

Jak zapowiedział prezes Bitbay na łamach „PB”, polskie prawo nie nadąża za rozwojem gospodarczym. Stąd problemy firmy i piątkowa decyzja o przeniesieniu na Maltę. Tam prawo jest znacznie bardziej przychylne branży bitcoinowej. Zachętę stanowi również tamtejsza polityka podatkowa. Międzynarodowe firmy na wyspie płacą bowiem zaledwie 5-proc. stawkę.

Funkcjonujące tam giełdy, jak Binance czy OKEX, generują ogromne przychody do skarbu państwa. A podatek od giełd kryptowalut w istotny sposób poprawi rozwój gospodarczy Malty – wskazuje serwis bithub.pl. Teraz dołączy do nich również polski czempion.

To jednak nie koniec kłopotów bitcoinowego interesu. Suszkowi po piętach depcze także Komisja Nadzoru Finansowego i Krajowa Administracja Skarbowa.

KAS bowiem zażądała od giełd i kantorów oferujących kryptowaluty szczegółowych danych na temat klientów.

Source : https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska-gielda-kryptowalut-opuszcza-kraj,98,0,2405730.html

„Another one bites the dust…” śpiewał kiedyś Freddie Mercury i wygląda na to, że rząd RP przyjął taką maksymę. Niedawno mogliśmy usłyszeć o tym, że BitBay opuszcza Polskę i przenosi swoją siedzibę na Maltę. Tam będą płynęły podatki. Dzisiaj zaszokował nas news, o tym że giełda AbuCoin zamyka swoje podwoje.

Giełda przestaje działać, o czym poinformowała swoich użytkowników w e-mailu.

„Dnia 1 czerwca 2018 roku rozpoczęty zostanie proces likwidacji Abucoins Sp. z o.o. W związku z likwidacją nastąpi wypowiedzenie umów zawartych z Użytkownikami oraz, w konsekwencji, ich wygaśnięcie. Zgodnie z §25 Regulaminu zachowany zostanie 14-dniowy okres wypowiedzenia. W wyniku planowanego zamknięcia Giełdy zaleca się zaniechanie dokonywania dalszych wpłat Kryptowalut. Jednocześnie prosimy Użytkowników o wypłacanie pozostałych środków z Giełdy.” możemy przeczytał w wiadomości od giełdy.

Smutny to dzień dla polskiej społeczności kryptowalutowej. Co będzie dalej? Bangladesz?

Source : https://bitcoinpl.org/kolejny-dzien-kolejna-gielda/