US wprowadza dochodzenie dotyczące manipulacji ceną bitcoin..cz.1

Departament Sprawiedliwości rozpoczął kryminalne badanie, czy handlowcy manipulują ceną bitcoinów i innych cyfrowych walut, dramatycznie zwiększając amerykańską kontrolę gorętkich rynków, które według krytyków są obarczone niewłaściwym postępowaniem, według czterech osób znających tę sprawę.

Badanie koncentruje się na nielegalnych praktykach, które mogą wpływać na ceny – takich jak podszywanie się lub zalewanie rynku sztucznymi zamówieniami, aby oszukać innych kupców w celu kupowania lub sprzedawania – oświadczyli ludzie, którzy poprosili o niezidentyfikowanie, ponieważ opinia jest prywatna. Federalni prokuratorzy pracują zCommodity Futures Trading Commission , regulator finansowy, który nadzoruje instrumenty pochodne powiązane z Bitcoinem, mówią ludzie.

Władze obawiają się, że wirtualne waluty są podatne na oszustwo z wielu powodów: sceptycyzmu, że wszystkie giełdy aktywnie ścigają oszustów, gwałtowne wahania cen, które mogą ułatwić popychanie wycen i brak regulacji, takich jak te, które regulują akcje i inne aktywa.

Bitcoin przedłużył czwartkowe spadki po ogłoszeniu dochodzenia przez Bloomberg News i spadł o 3 procent do 7 409 $ w porównaniu z czasem londyńskim o 9:32. Spada o ponad 20 procent od 4 maja.

Takie obawy skłoniły Chiny do zakazu wymian kryptowalutowych i narodów, w tym Japonii i Filipin, w celu uregulowania ich, przyczyniając się do spadku, który spowodował, że Bitcoin spadł poniżej 8 000 USD w tym roku. Nadal jednak monety cyfrowe nadal są szaleństwem inwestycyjnym na skalę globalną, przyciągając legiony lojalistów na konferencje branżowe, generując poparcie gwiazd i coraz bardziej przyciągając uwagę Wall Street.

Handlowcy Colluding?

Nielegalna taktyka, że Departament Sprawiedliwości zajmuje się spoofingiem i handlem praniem – formami oszukiwania, które regulatorzy spędzili lata próbując wykorzenić się z rynków kontraktów terminowych i akcji, mówili ludzie. W podszywaniu się, przedsiębiorca przesyła wiele zamówień, a następnie anuluje je, gdy ceny pójdą w pożądanym kierunku.Transakcje prania obejmują oszusta handlującego z samym sobą, aby dać fałszywe wrażenie popytu rynkowego, które przyciąga innych, aby nurkować w nim. Prokuratorzy monet badają Bitcoin i Ether, mówili ludzie.

Rzecznik Departamentu Sprawiedliwości odmówił komentarza, a urzędnicy CFTC nie odpowiedzieli na prośby o komentarz.

Dochodzenie, o którym mówili ludzie, jest na wczesnym etapie, jest ostatnim wysiłkiem USA zmierzającym do rozprawienia się z branżą, która została początkowo przyjęta przez tych, którzy byli nieufni wobec banków i kontroli rządu nad polityką pieniężną.

Jednak błyskawiczny wzrost kursu Bitcoin – wzrósł do prawie 20 000 $ w 2017 roku po rozpoczęciu roku poniżej 1000 USD – był przynętą dla inwestorów typu „mom-and-pop”. To zachęciło organy regulacyjne do wzrostu zaniepokojenia tym, że ludzie wskakują do kryptowaluty, nie znając ryzyka. Na przykład Komisja Papierów Wartościowych i Giełd otworzyła dziesiątki dochodzeń w sprawie ofert początkowych monet, w których firmy sprzedają cyfrowe tokeny, które można wymienić na towary i usługi, z powodu podejrzeń, że wiele z nich to oszustwa.

Handel kryptowalutami jest podzielony na dziesiątki platform na całym świecie, a wiele z nich nie jest zarejestrowanych w CFTC lub SEC. Jako organ nadzorujący w zakresie instrumentów pochodnych, CFTC nie reguluje tak zwanego rynku kasowego tokenów cyfrowych, czyli handlu prawdziwymi monetami, a nie kontraktami terminowymi z nimi związanymi. Ale jeśli agencja znajdzie oszustwa na rynkach kasowych, ma uprawnienia do nakładania sankcji.

Cel oszustwa

Ograniczony nadzór handlu kryptograficznego sprawia, że ​​jest on celem oszustów, powiedział John Griffin, profesor finansów z University of Texas, który studiował manipulacje, w tym na rynkach monet cyfrowych.

„Niewiele jest monitorowania manipulacyjnego handlu, spoofingu i handlu praniem” – powiedział Griffin. „Łatwo sfałszować ten rynek.”

Pojawiają się sygnały, że niektóre giełdy kryptograficzne zdają sobie sprawę, że wzrost branży może być ograniczony, jeśli duże obszary inwestorów stwierdzą, że platformy handlowe mają podejście do nadzoru pod nadzorem kupującego.

Cameron i Tyler Winklevoss

Fotograf: David Paul Morris

Bliźniacy z Winklevoss, którzy są znani z bogacenia się na Facebooku Inc., zatrudnili Nasdaq Inc. w zeszłym miesiącu przeprowadził inwigilację cyfrowego handlu monetami na giełdzie, Gemini Trust Co. Cameron i Tyler Winklevoss również wezwali platformy handlowe do zjednoczenia się w celu utworzenia grupy, która mogłaby służyć jako samorząd dla branży.

Niektórzy uczestnicy rynku twierdzą, że manipulacja kryptograficzna jest nieokiełznana. W ubiegłym roku bloger ogłosił działania „Spoofy”, pseudonim dla handlowca lub grupy handlowców, którzy rzekomo złożyli zamówienia o wartości 1 miliona dolarów bez ich wykonania.

Spoofing

To nowa zbrodnia, ale nie jest nowa. Ma głupie imię, ale to nie żart.Podszywanie się , sposób manipulowania rynkami finansowymi za nielegalny zysk, jest obwiniany za podważanie integralności handlu i przyczynianie się do najstraszniejszego krachu od czasu kryzysu finansowego. Fałszywi nakłaniają innych inwestorów do kupowania lub sprzedawania poprzez wprowadzanie własnych zamówień kupna lub sprzedaży bez zamiaru ich wypełniania. To tworzy fałszywy popyt, który popycha ceny w górę lub w dół. Długo uważane za podłe, ale rzadko niebezpieczne, fałszowanie pojawiło się w erze skomputeryzowanego handlu jako zagrożenie dla legitymacji rynkowej. Organy regulacyjne, prawodawcy i władze rynkowe walczą o jego zdefiniowanie i kontrolę.

Sytuacja

W styczniu Citigroup został ukarany grzywną w wysokości 25 milionów USDza manipulowanie amerykańskim rynkiem kontraktów terminowych na rynku skarbowym. Grzywna była największa z kiedykolwiek pobieranych w przypadku spoofingu, a bank był najbardziej pożądanym celem dochodzenia. Amerykańska Commodity Futures Trading Commission stwierdziła, że ​​pięciu handlowców Citigroup podrobiło ponad 2500 razy w okresie od lipca 2011 r. Do grudnia 2012 r. I upomniało Citigroup, że nie dysponuje systemami umożliwiającymi wykrycie manipulacji. W listopadzie brytyjski handlowiec, Navinder Sarao, przyznał się do winy za fałszowanie oskarżenia w amerykańskim sądzie federalnym w Chicago po przegranej bitwie ekstradycyjnej. Sara została aresztowana na przedmieściach Londynu w kwietniu 2015 r., 

Dodaj komentarz

Facebook