Upadek Tethera czy kolejna manipulacja ?

Forum https://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/9o8dls/the_1_dollar_backed_tether_usdt_is_now_worth_less/

  • Cena bitcoiny, eteru i XRP wzrosła o około 7 procent, według danych CoinMarketCap.
  • Tether, symbol, który twierdzą jego twórcy, jest w 100 procentach wspierany przez rezerwy walutowe, spadł do zaledwie 93 centów.
  • Jeden z analityków powiedział, że inwestorzy potraktują spadek uprzęży jako powód do przeniesienia funduszy do innych kryptowalut.

Główne waluty cyfrowe wzrosły w poniedziałek wyżej, ponieważ uwięziony, kontrowersyjny żeton, który miał być powiązany z dolarem amerykańskim, spadł o ponad 2 procent.

Cena bitcoiny, eteru i XRP – łącznie trzech największych kryptowalut według wartości rynkowej – wzrosła o około 7 procent, według danych ze strony internetowej branży CoinMarketCap. Bitcoin znajdował się w zasięgu 7000 $ w okolicach godziny 8:00 czasu londyńskiego.

Wzrost cen wirtualnych walut następuje po gwałtownym spadku w zeszłym tygodniu, kiedy rynek zrzucił miliardy dolarów z kapitalizacji rynkowej , w połączeniu z dwudniową wyprzedażą na światowych giełdach.

Tether, symbol, którego twierdzą jego twórcy, jest w 100 procentach wspierany przez rezerwy walutowe, był postrzegany jako 2,5-procentowy spadek w wysokości 0,965 $ w poniedziałek rano.Wczesnym rankiem cyfrowy zasób spadł do około 93 centów.

Firma, która za tym stoi, Tether Limited, została zbadana pod kątem tego, czy posiada wystarczającą ilość rezerw, aby dopasować ją do liczby żetonów w obiegu – twierdzi Tether.

„Istnieją obawy związane z uwięzieniem i czy jest ono rzeczywiście wspierane przez dolary i plotki o tym, że USDT (tether) jest usuwany z różnych giełd,” Charles Hayter, dyrektor generalny strony porównawczej CryptoCompare, powiedział CNBC w e-mailu.

Hayter wskazał także na raport opublikowany przez branżową publikację, że Bitfinex, giełda kryptowalutowa połączona z uwięzieniem, zawieszała depozyty w dolarach amerykańskich, euro, funtach szterlingach i jenach japońskich.

Tether Limited i Bitfinex nie były natychmiast dostępne dla komentarza po skontaktowaniu się z CNBC.

Tether jest znane w branży jako „stablecoin”, krypto-waluta powiązana z walutą wspieraną przez rząd w celu uniknięcia niestabilności wspólnej w kryptowalutach takich jak bitcoin. Pomysł ten został również zrealizowany przez firmę Circle z siedzibą w Goldman Sachs .

Jakikolwiek znaczny wzrost ceny uwięzienia powinien być dla inwestorów zaskakujący, ponieważ token ma mieć stały kurs wymiany 1 żeton uwięzienia do 1 $.

Token służy do kupowania innych kryptowalut, takich jak bitcoin.Pojawiły się obawy, że do manipulowania ceną bitcoinów i innych kryptowalut używa się tetheringu.

„Jeśli zostanie zakwestionowane przekonanie, że uwięź może mieć stabilną wartość, inwestorzy, którzy posiadają USDT, najprawdopodobniej przeniosą swoje fundusze do innych krypt, aby utrzymać ich wartość”, powiedział Mati Greenspan, starszy analityk rynku w eToro, powiedział CNBC w e-mailu.

Source : https://www.cnbc.com/2018/10/15/bitcoin-other-cryptocurrencies-jump-as-dollar-pegged-tether-falls.html

Gwałtowny exodus z najpopularniejszej kryptowaluty połączonej z dolarem w poniedziałek spowodował, że niektórzy inwestorzy ponieśli straty, a Bitcoin osiągnął największy zysk od ponad trzech tygodni.

Tether, tak zwana stablecoin, która zastąpiła amerykańską walutę na giełdach kryptograficznych na całym świecie, złamała historycznie ścisły związek z dolarem, dotykając 85 centów w miejscu Krakena w USA. Według CoinMarketCap.com, transakcje na Binance, jednej z najbardziej aktywnych platform Tether na świecie, sugerowały ostatnio cenę w wysokości około 96 centów. Bitcoin skoczył aż o 8,9 procent do 6 769 $, ponieważ posiadacze Tether przenieśli się do alternatywnych wirtualnych walut.

„Jeśli handlowcy zaczną uciekać z Tether, jest to sytuacja potencjalnie niepewna” – powiedział Vijay Ayyar, dyrektor ds. Rozwoju biznesu w Luno, giełdzie kryptowalut. „Zasadniczo oznacza to dużą zmienność w przyszłości.”

Podczas gdy sceptycy od dawna wątpili, czy Tether jest w pełni wspierany przez dolary, jak twierdził jego emitent, rynki w większości zlekceważyły ​​te obawy i potraktowały monetę tak, jakby była warta 1 $. Stabilność Tether pomogła jej stać się istotną częścią globalnego ekosystemu kryptograficznego, a handlowcy wykorzystali ją do około 20 procent wszystkich wirtualnych transakcji walutowych śledzonych przez CoinMarketCap.com – ustępując jedynie Bitcoin.

Ale wiara w Tether nagle zmalała w poniedziałek, po ponownych spekulacjach na temat zdrowia finansowego i relacji bankowych Bitfinex, giełdy kryptowalut, która dzieli dyrektora generalnego z emitentem Tether.

Podobne pogłoski na początku tego miesiąca skłoniły Bitfinex do wydania w zeszłym tygodniu oświadczenia zaprzeczającego zarzutom niewypłacalności. W środkowym poście po kilku godzinach zawirowań na rynku w poniedziałek Bitfinex powiedział, że wypłaty z giełdy były przetwarzane jak zwykle, mimo że wpłaty gotówkowe zostały wstrzymane dla niektórych użytkowników. To wydawało się nieco uspokoić rynki, a Tether odrobił część strat, a Bitcoin zrezygnował z niektórych zysków.

Wiele firm związanych z kryptografią walczyło o utrzymanie relacji bankowych, ponieważ organy nadzoru w USA i innych krajach analizują ekspozycję branży na ryzyka, w tym pranie brudnych pieniędzy, manipulacje na rynku i naruszenia bezpieczeństwa. Dla emitenta Tether, opłacalne konto bankowe jest ważną częścią jego obietnicy odkupienia monet za 1 $ każda.

Pytania dotyczące Bitfinex i Tether nie są niczym nowym. Od co najmniej 2017 roku niektórzy obserwatorzy rynku twierdzą, że handel monetami Tether na Bitfinex pomógł w podniesieniu ceny Bitcoin. Amerykańska Komisja Towarowych Kontraktów Terminowych pod koniec zeszłego roku wysłała wezwania do Bitfinex i Tether, o czym poinformowała Bloomberg w styczniu osoba zaznajomiona z tą sprawą. Biorąc pod uwagę, że wypłaty na Bitfinex wydają się działać jak zwykle, nowe tony wokół wymiany i Tether są „prawdopodobnie paranoiczne”, powiedział Timothy Tam, współzałożyciel i dyrektor generalny CoinFi, firmy badawczej kryptowalutowej. „Wierzę, że to wszystko szybko się wyjaśni.”

Nadal, skoro handlowcy mają do wyboru kilka stablecoinów, niektórzy mogą zdecydować się na zrzucenie Tether na rzecz alternatywy, takiej jak dolar Gemini, pomysł Camerona i Tylera Winklevossa, powiedział Jehan Chu, partner zarządzający w firmie inwestycyjno-doradczej Blockchain Kenetic Capital . Standard Paxos, inny stablecoin powiązany z dolarem, był na poziomie 1,06 USD w porównaniu z Tether na Binance.

„Wiara w sytuację finansową Bitfinexu i zdolność do pełnego zerwania Tether to powracające pytanie” – powiedział Chu. „Przewaga stajni Tether będzie się utrzymywać tylko wtedy, gdy raz na zawsze rozstrzygną krytykę społeczności dotyczącą braku przejrzystości.”

Source : https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-10-15/dollar-peg-that-underpins-20-of-crypto-trades-is-under-pressure

Dodaj komentarz

Facebook