10 lat Bitcoin – Podsumowanie

,,Zawsze byłem zafascynowany surowymi liczbami związanymi ze statusem operacyjnym i wzrostem Bitcoin, szczególnie gdy jeździmy na rollercoasterze z cyklu życia adopcyjnego. Właśnie dlatego stworzyłem Statoshi.info w 2014 roku, aby śledzić metryki bitcoinów z perspektywy pełnego węzła.”

W tym samym celu skompilowałem statystyczne pomiary wzrostu Bitcoina w 2018 r. Z różnych źródeł. Trudno jest zobaczyć wszystkie poruszające się elementy, ponieważ dane są tak rozproszone, ale obraz staje się bardziej wyraźny, gdy je wszystkie łączymy.

Kilka rzeczy jest jasnych: rok 2018 był najgorszym rokiem dla Bitcoin. Również rok 2018 był najlepszym rokiem dla Bitcoin. To zależy od tego, na jakie metryki się koncentrujesz.

Bitcoin znajduje się w czołówce coraz bardziej złożonego ekosystemu, który wciąż się rozwija na różne sposoby. I przez dziesiąty rok z rzędu uparcie odmawiał śmierci.

Bitcoin Obituaries

Ogólne zainteresowanie
Względne zainteresowanie wyszukiwaniem jest dość wysokie w krajach rozwijających się.

https://trends.google.com/trends/explore?q=bitcoin#GEO_MAP

Zainteresowanie naukowe
Zainteresowanie naukowe wzrosło, co jest dobre ze względu na długoterminowe perspektywy tej branży, ponieważ wciąż dokładniej rozumiemy, co budujemy.
Finansowanie i rozwidlanie
Choć wydaje się, że pękła bańka ICO, finansowanie za pośrednictwem tradycyjnych i nowych metod osiągnęło najwyższy poziom w 2018 r.
Co ciekawe, wydaje się, że Bitcoin Cash spowodował chaos na rynkach, tym razem z własnym spornym widelcem.
Jak widzieliśmy kilka razy w historii Bitcoin, awarie powodują ucieczkę z bardziej spekulacyjnych aktywów krypto-wych do względnego „bezpiecznego schronienia” BTC, co powoduje względny udział wartości rynkowej.
Transakcje on-chain
Podczas gdy rozwój Lightning Network poczynił znaczne postępy w 2018 roku, co omówię później, ze względu na silniejsze funkcje prywatności będziemy zawsze mieć dokładniejsze statystyki dotyczące działalności w łańcuchu.
Bardziej kontrowersyjnym aspektem zmieniającego się charakteru bitcoinów są opłaty transakcyjne. Rosnące opłaty powodowały znaczną frustrację u użytkowników próbujących przeprowadzić transakcje o mniejszej wartości pod koniec 2017 r., Ale od tego czasu spadli z urwiska z powodu różnych czynników. Niższy popyt na transakcje, ulepszone algorytmy szacowania opłat, przyjęcie rozdzielonego świadka i grupowanie transakcji doprowadziły do bardziej efektywnego wykorzystania przestrzeni blokowej i mniejszej rywalizacji o ten rzadki zasób.
Wydaje się, że różne podmioty skorzystały z możliwości obniżenia opłat w celu konsolidacji swoich UTXO. Xapo twierdzi, że 4M skonsolidowanych UTXO należało do nich; wygląda na to, że Coinbase również skonsolidowała 7M lub mniej.

Bitcoin Data Anchoring
Chociaż można pomyśleć o bitcoinie jako kryptowalutie, niektórzy użytkownicy uważają go za punkt zaczepienia zaufania. Poprzez osadzanie danych w łańcuchu bitcoin, inne systemy mogą uzyskać nowe właściwości, takie jak dowód manipulacji i niezmienność.

Ilość danych wyjściowych, które osadziły dane w blockchain, znacznie wzrosła w 2018 r., Jednak w momencie pisania tego tekstu nie jest jasne, jakie są najpopularniejsze protokoły OP_RETURN poza Omni.

https://p2sh.info/dashboard/db/op_return-statistics?panelId=3&fullscreen&orgId=1

https://p2sh.info/dashboard/db/op_return-statistics?panelId=4&fullscreen&orgId=1

https://opreturn.org

OP_RETURN nie jest jednak jedynym sposobem na zakotwiczenie innych systemów na blockchainie Bitcoina. Sidechains używają mechanizmów blokujących do kryptograficznego blokowania BTC na głównym łańcuchu, a następnie pozwalają użytkownikom odblokować proporcjonalną ilość tokenów na łańcuchu bocznym. Pozwala to na eksperymentowanie z innymi funkcjami, które prawdopodobnie nie zostaną dodane do protokołu Bitcoin. Na czas pisania jedynymi dwiema ścieżkami produkcji są RSK i Liquid.

https://stats.rsk.co

https://liquid.horse

Błyskawica sieci
Na początku 2018 roku sieć oświetleniowa była głównie w sieci testowej. Sieć błyskawiczna mainnet zaczęła się formować (wbrew zaleceniom programistów) pod koniec grudnia / na początku stycznia.

‘Unfairly Cheap’ Lightning Network Mainnet Hits 40 Nodes, 60 Channels

Błyskawiczna kapitalizacja rosła powoli przez większą część roku z kilkoma znaczącymi wybuchami. W lipcu Andreas Brekken dodał do sieci ćwierć miliona dolarów (35 BTC), które wygenerowały zabawny cykl informacyjny wokół „jednej osoby kontrolującej połowę Lightning Network.” Niedługo potem Brekken usunął BTC z Lightninga, powołując się na ryzyko nie warte nagrody.

W listopadzie nowa usługa zaczęła dodawać tonę węzłów i kanałów, do których przypisali aliasy LNBig.com. Wygląda na to, że jest to jednostka, która jest bardzo zaangażowana w to, aby odnieść sukces w Sieci Błyskawic.

https://p2sh.info/dashboard/db/lightning-network?orgId=1

https://bitcoinvisuals.com/ln-cut-channels

Bezpieczeństwo sieci i zdrowie
Liczba osiągalnych węzłów nie spadła znacząco w porównaniu do kursu wymiany – podejrzewam, że ludzie, którzy prowadzą te węzły, są wysoce oddani Bitcoinowi i / lub używają ich do celów ekonomicznych, więc mało prawdopodobne jest wyłączenie węzła z powodu do zmienności kursów walutowych.

https://bitnodes.earn.com/dashboard/?days=730

Z drugiej strony, ostrzejszy spadek nieosiągalnych węzłów ma sens, jeśli wielu z nich było nowicjuszami Bitcoin podczas ostatniej bańki, która zainstalowała Bitcoin Core (na komputerze domowym za routerem), aby użyć go jako portfela, a następnie straciła zainteresowanie, gdy cena spadła.

http://luke.dashjr.org/programs/bitcoin/files/charts/software.html

Nie ma oczywistych wyjaśnień dla poniższych statystyk, ale bardziej chodziło o to, że Niemcy stracą mniej dostępnych węzłów niż USA w 2018 roku.

https://bitnodes.earn.com/dashboard/?days=730

W ciągu ostatnich kilku lat Bitcoin Core zaimplementował szereg ulepszeń w propagacji bloków, a ponieważ węzły ulegają modernizacji, wydaje się, że mają one pewien wpływ. Jest też nowa wysoce wydajna sieć przekaźników górników, ale o tym więcej.

https://bitnodes.earn.com/dashboard/?days=730

https://dsn.tm.kit.edu/bitcoin/

http://bitcoin.sipa.be

https://www.blockchain.com/charts/hash-rate

Aby to obliczyć: (31 grudnia hashrate – styczeń 1 hashrate) / 31536000

https://asicboost.dance

Utrzymanie niskich wskaźników osieroconych jest ważne dla górników. Matt Corallo koncentruje się na tym problemie od ponad 3 lat i jest teraz na drugiej iteracji sieci jego górników.

http://bitcoinrelaynetwork.org/stats.html

http://bitcoinfibre.org/stats.html

Koszt operacji węzła

Każdy, kto długo śledzi przestrzeń Bitcoin, jest prawdopodobnie świadomy debaty na temat skalowania, która zaowocowała różnorodnością zarówno wideł programowych, jak i wideł blockchain. Dobrą wiadomością dla operatorów węzłów jest to, że wydaje się, że zasoby wymagane do pełnego sprawdzenia całej historii łańcucha blokowego zwalniają, co oznacza, że operatorzy węzłów powinni mieć możliwość skorzystania z deflacyjnej natury technologii.

Przeprowadziłem testy wydajności początkowego pobierania bloku Bitcoin Core w lutym i październiku, porównując wersje 0.15 i 0.17, a czas synchronizacji faktycznie zmalał.

Ekonomia bitcoinów
Niemal wszyscy zdawali sobie sprawę ze spadku kursu walutowego w 2018 r. Wraz ze spadkiem kursu Bitcoina, podobnie jak wiele innych wskaźników ekonomicznych.
Jednak rzeczywisty wolumen transakcji pod względem BTC pozostawał raczej płaski w 2018 roku. Można to również zaobserwować na wykresie blockchain.com.
Pod względem podaży pieniądza M1 bitcoin wypadł dość daleko.
Z względnego historycznego punktu widzenia spadek był najbardziej bolesnym doświadczeniem w okresie roku kalendarzowego.

Aby obliczyć powyższe, użyj wzoru:

1 stycznia kurs wymiany * (x³⁶⁵) = kurs wymiany 31 grudnia
Bitcoin Trading
Wolumen transakcji online spadł w przewidywalny sposób, ponieważ ogólny interes Bitcoin zanikł w ciągu roku, choć istniały pewne wyjątki na rynkach transakcji typu peer-to-peer w trybie offline.

https://coin.dance/volume/localbitcoins

https://coinatmradar.com/charts/growth/

https://bitcoincharts.com/charts/volumepie/

BitMEX korzysta z funduszu ubezpieczeniowego, aby uniknąć automatycznej delewarowania na pozycjach handlowców. Fundusz jest wykorzystywany do agresowania niewypełnionych zleceń likwidacyjnych, zanim zostaną przejęte przez system automatycznego delewarowania. Fundusz Ubezpieczeniowy rośnie z likwidacji, które można było wykonać na rynku po cenie wyższej niż cena upadłości tej pozycji. Wygląda na to, że wielu handlowców na marginesie zareagowało na BitMEX w 2018 roku.

Rozwój techniczny
Na poziomie protokołu wykonano ogromną pracę w 2018 roku. Szczególnie aktywne były repozytoria Daemon Bitcoin Core i Lightning Network.

2018 commits & contributors, excluding merges from upstream forks:
Bitcoin Core: 3274 | 194
LND: 3050 | 139
geth: 1209 | 219
Grin: 1171 | 70
Zcash: 1026 | 53
Monero: 2084 | 111
Bitcoin ABC: 786 | 41
Dash: 766 | 18
Ripple: 304 | 25
Stellar: 626 | 29
Litecoin: 54 | 7

Aby usunąć statystyki od współużytkowników z wcześniejszego kanału, wypisz krótszy zapis do pliku i usuń numery. Następnie możesz użyć polecenia grep, aby usunąć te nazwy z krótkiego repozytorium.

https://lists.linuxfoundation.org/pipermail/bitcoin-dev/

https://lists.linuxfoundation.org/pipermail/lightning-dev/

Wniosek
Większość ludzi zna tylko kurs wymiany Bitcoin, jeśli tak. Ale kurs wymiany jest tylko jednym z wielu wskaźników, za pomocą których możemy obserwować ewolucję tego ekosystemu. Chociaż dowolne dane mogą być odtwarzane lub mogą pochodzić ze źródeł, które nie są w 100% niezawodne, dzięki różnym metrom i źródłom możemy uzyskać dokładniejszy obraz tego, co się dzieje.

Tak, Bitcoin radził sobie słabo pod względem kursu wymiany w 2018 roku. Ale prawie we wszystkich innych metrykach system poprawia się i rośnie. Ci z nas, którzy są oddani temu systemowi, będą kontynuować BUDOWANIE i dodawać wartość; nie mamy kontroli nad rynkiem, ale spodziewam się, że prędzej czy później nas dogoni.

Źródło : https://medium.com/@lopp/bitcoin-by-the-numbers-2018-recap-68a91789d804

Dodaj komentarz

Facebook