Gdzie poszły pieniądze? Wewnątrz ICOs Big Crypto z 2017 roku cz.1

W maju 2017 r., przy pomocy białej księgi i niewielkiego zespołu programistów, zlokalizowanych głównie w Belgradzie, w Serbii, firma MobileGo pozyskała 53 miliony dolarów z pierwszej oferty monet (ICO). W tym czasie ICO były nowością w świecie finansów. W przeciwieństwie do pierwszych ofert publicznych lub IPO, nie wymagały żadnych prawników, bankierów ani aprobaty prawnej i były bardziej zbliżone do finansowania społecznościowego typu Kickstarter, z wyjątkiem tego, że fundusze były pozyskiwane w krypto-walucie, zazwyczaj bitcoinie lub ethereum.

Celem MobileGo było zbudowanie platformy kryptowalutowej do robienia zakupów w grach wideo i stawiania zakładów na esporty, które stały się gorącym trendem. ICO była jedną z największych takich transakcji roku. Ale dzisiaj niewiele osób wie, gdzie jest 53 miliony. Startujący twierdzi, że 150 osób pracuje nad produktami MobileGo, ale Sergey i Maxim Sholom, bracia, którzy kierują projektem, utrzymują finanse firmy w tajemnicy.Według byłych pracowników, Sholoms odeszli od krypto-waluty jako centralny aspekt ich biznesplanu. Rzecznik prasowy MobileGo twierdzi, że wciąż stara się osiągnąć swoje pierwotne cele.

Lub weźmy przykład Polybiusa, estońskiego projektu nazwanego od klasycznego greckiego ojca kryptografii. Zbudował 32 miliony dolarów za pośrednictwem ICO w lecie 2017 roku. Jego szczytnym celem było stworzenie krypto-wersji popularnej usługi Personal Finance Mint. „Finansowy spokój ducha dla pokolenia cyfrowego” był jego obietnicą. Ponad rok później Polybius nie spodziewa się premiery pierwszej wersji swojego produktu do listopada. Jego żetony, notowane pod symbolem PBLT, spadły o 84%. To pociągnęło za sobą spadek kapitalizacji rynkowej (obieg podaży żetonów pomnożonej przez cenę rynkową) do około 6 milionów USD, pomimo faktu, że jego dochody ICO, zasiadające w serii bezpiecznych portfeli, głównie w formie bitcoinów, od tego czasu wzrosły do ​​wartości. 40 milionów dolarów.

Od wybuchu ICO w 2017 r. Zaoferowano około 800 ICO, co daje łącznie około 20 miliardów dolarów. MobileGo i Polybius były bardzo przesadzone, gdy zostały wprowadzone na rynek i znalazły się wśród najlepszych ofert ICO w 2017 roku.

Nie wszyscy emitenci ICO traktowali swoich żetonów jako tandetnie, ale z powodu braku kontroli lub zasad ujawniania w świecie kryptowalut, status projektów i wykorzystanie finansowania ICO są często przypuszczeniami. Starając się zajrzeć do działania nowo wylężonych tokenów, Forbes zbadał dziesięć projektów, które na początku września 2018 r. Podniosły najwięcej pieniędzy i miały przynajmniej rok.

Rozmawiając z przedsiębiorcami kryptograficznymi, inwestorami i analitykami branżowymi, postanowiliśmy udzielić odpowiedzi na dwa pytania: Jak daleko posunęły się największe projekty finansowane przez ICO w ich planach i gdzie obecnie są pieniądze ICO? Jako punkt wyjścia wykorzystaliśmy najnowsze badania dotyczące publicznych, cyfrowych kont dla ICO. Ale te liczby mogą być mylące, a jedynym sposobem na uzyskanie pełnej historii było porozmawianie z każdym zespołem.

Jako inwestor, gdybyś kupił wszystkie 10 największych ICO podczas sprzedaży tokena, dobrze by się powiodło w połowie października 2018 roku. Inwestycja warta 100 000 USD będzie teraz warta 160 936 USD, w porównaniu do 113 722 USD dla S & P 500. Ale sześć z 10 mają ujemne zyski od ich ICO, i jeden tajemniczo zniknął. Gdybyś po prostu zatopił twoje 100 000 $ w bitcoinie, miałbyś 264.417 $.

Jeśli, jak większość inwestorów detalicznych, spóźniłeś się na imprezę i kupiłeś ICO po tym, jak monety zaczęły handlować na wiodących giełdach, prawdopodobnie zrobiłeś o wiele gorzej. Spośród 141 największych ICO w 2017 roku, 86% jest notowanych poniżej ich ceny notowań, a 30% straciło prawie całą swoją wartość, według EY .

10 badanych ICO zebrało łącznie 840 milionów USD. Ile oni mają? Co zaskakujące, wciąż utrzymują tę samą kwotę – około 840 milionów dolarów w gotówce i krypto. To dlatego, że niektóre duże projekty, takie jak Tezos, były w dużej mierze finansowane z bitcoinów, które sprzedawały około połowy obecnej ceny w czasie IO Tezos z lipca 2017 r. Inni sprytnie przekształcili swoje krypto w walutę fiducjarną w pobliżu szczytu krypto-targowiska, zamykając ogromne zyski. Trzy z 10 projektów posiadają obecnie więcej w kryptografii i gotówce niż te, które zostały pierwotnie zebrane.

To jeden z najbardziej intrygujących aspektów tych startupów. Ponieważ zdobyli fundusze w krypto, ich liderzy – w większości programiści – zostali zmuszeni, by stać się nie tylko przedsiębiorcami, ale i zarządzającymi aktywami. Musieli zdecydować, co zrobić z niezwykle niestabilnym aktywem, który miał utrzymywać działalność przez wiele lat. „Przez długi czas wszyscy wierzyli, że wszystko idzie w górę i w prawo”, mówi inwestor krypto i szef działu strategicznego CoinShares Meltem Demirors. „Nie są planistami finansowymi ani inwestorami – to deweloperzy i inżynierowie.”

Kilka startupów pozostaje finansowo zdrowych, ale wydali też znaczne pieniądze, głównie na wynagrodzenia. Czterech z dziesięciu widziało, że ich fundusze zmniejszają się o co najmniej jedną trzecią. Status, który zebrał 95 milionów dolarów w czerwcu 2017 r., Ma 53 miliony dolarów. Założyciel ma 98 pracowników w 24 krajach i wysoki wskaźnik wypalenia w wysokości 1,3 miliona dolarów miesięcznie – typowa stawka za wczesne uruchomienie technologiczne jest bliższa 500 000 USD.

Co dziwne, trzy z 10 projektów ICO mają więcej gotówki i krypto na wyciągnięcie ręki niż ich całkowita kapitalizacja rynkowa. Aby inwestować w akcje, ten scenariusz zwykle wskazuje na głęboką wartość, dojrzałą do wyskubania. Jednak w dziwacznym świecie kryptowalut, w którym ICO i projekty kryptograficzne są często uruchamiane w przypadku braku umów prawnych, nie jest jasne, czy posiadacze tokenów mają jakiekolwiek roszczenia do gotówki startowej.

Nic Carter, były analityk Fidelity, który współzałożyciel krypto venture firmy Castle Island Ventures, mówi, że duży skarbiec jest celem procesów sądowych. Gniewni inwestorzy, którzy zgubili koszulkę, mogą próbować udowodnić, że token został sprzedany jako niezarejestrowany papier wartościowy, a następnie przejść do bezczynnej waluty w sądzie. „2019 będzie rokiem pozwów ICO” – przewiduje Carter.

TEZOS (XTZ)

Produkt: Zdecentralizowana platforma przetwarzania w chmurze, konkurent Ethereum

Cena tokena *: 1,31 USD

ICO return *: 228%

Zwrot z bitcoinów w tym samym okresie *: 174%

Data zakończenia ICO: 7/14/17

Środki pozyskane: 232 miliony USD

Pozostałe środki: 500 milionów USD

Środki na tokena **: 0,82 USD

Pracownicy: Około 40, finansowani w ramach programu grantów

Status projektu: Główna sieć uruchomiona 17/17/18, ma około 450 „piekarzy” lub podmioty obsługujące oprogramowanie do sprawdzania transakcji

Założona przez Arthura i Kathleen Breitman w 2014 roku, Tezos zamierza być zdecentralizowaną platformą komputerową, na której działają aplikacje, takie jak Ethereum. Początkowo projekt był nękany walką pomiędzy Breitmanami i ich byłym partnerem biznesowym, Johannem Geverem.

Fundusze ICO Tezos są kontrolowane przez Zug, szwajcarską fundację Tezos , siedmioosobową organizację zarządzającą, która wydatkuje pieniądze na koszty operacyjne, takie jak rozwój oprogramowania, badania i marketing. Ma tylko jednego pełnoetatowego pracownika – nawet założyciele nie mają stałych ról. „Arthur i Kathleen są niezależnymi członkami społeczności”, mówi Ryan Jesperson, prezes Fundacji Tezos i jedyny pełno-czasowy. „Bardzo poważnie podchodzimy do decentralizacji”.

Tezos był jednym z najwyżej ocenianych ICO w 2017 roku i ma wisi nad nim chmura niepewności prawnej. W pozwie zbiorowym niektórzy inwestorzy twierdzą, że Tezos nie dotrzymał obietnic, a jego waluta została sprzedana jako niezarejstrowane zabezpieczenie. Fundacja Tezos argumentowała, że ​​sprawa powinna być rozpatrywana przez sądy szwajcarskie, ale sędzia amerykański odrzucił ten argument w sierpniu.Fundacja odmówiła komentarza w sprawie toczącego się procesu.

W jego skarbcu wciąż znajduje się około 500 milionów dolarów, głównie w kryptowalutach takich jak bitcoin i eter. To spadło z około 1,2 miliarda dolarów w grudniu 2017 roku, kiedy bitcoin osiągnął szczyt.

Z 10 badanych ICO Forbes , Tezos uzyskał drugi najwyższy zwrot, dostarczając inwestorom prawie 230%. Platforma została uruchomiona we wrześniu 2018 r. Po miesięcznych opóźnieniach i ma około 450 osób i organizacji uczestniczących w sieci, co obejmuje uruchamianie oprogramowania w celu weryfikacji transakcji.

BANCOR (BNT)

Produkt: Zdecentralizowana wymiana na konwersję jednej krypto waluty na inną

Cena za token: 1,28 USD

Powrót ICO: -67%

Zwrot z bitcoinów w tym samym okresie: 143%

Data zakończenia ICO: 6/12/17

Pozyskane środki: 153 miliony USD

Pozostałe środki: co najmniej 75 milionów USD (szacunki Forbesa )

Środki na tokena: 1,30 USD

Pracownicy: 61

Status projektu: sieć główna uruchomiona w   Październik 2017

Ta izraelska firma dąży do zdecentralizowanej wymiany, w której ludzie mogą szybko przekształcić jedną krypto-walutę w inną. Kwestia, czy jest naprawdę zdecentralizowana, była przedmiotem gorących dyskusji , szczególnie po tym, jak firma zamroziła fundusze klientów, aby odzyskać skradzione monety. Dzisiaj Bancor stosuje mniej rygorystyczną definicję decentralizacji. „W chwili sprzedaży żetonów nie sądzę, by byli tak szczerzy w kwestii tego, jak jest to proces bardziej marginalny, a nie binarny” – mówi Nic Carter, inwestor venture capital.

Spośród prawie 400 000 eterów Bancor zebranych w ICO, przeznaczyło 150 000 dolarów na mętny kontrakt na „stabilność cen”, który zasadniczo wspierał spadającą cenę monety, odkupując żetony od tych, którzy chcieli wyjść w początkowym okresie.Współzałożycielka Bancora, Galia Benartzi, mówi, że celem było uczynienie ICO bardziej zintegrowanym i złagodzenie niestabilności cen.

Bancor odmówił odpowiedzi na pytanie, ile pozostało w swoim skarbcu, ale w oparciu o wielkość personelu i typowe wskaźniki spalania, według szacunków Forbes ma on przynajmniej 75 milionów dolarów. Token BNT spadł o ponad 60% z ICO. Jeśli chodzi o platformę Bancora, która jest dostępna od zeszłej jesieni, kupcy zarabiają na niej tylko 4 miliony dolarów dziennie w różnych walutach cyfrowych, jak podaje portal crypto analytics tokenanalyst.io . Jednak jego własna moneta ma średnio 125 użytkowników dziennie, informuje Trivial.co .

STATUS (SNT)

Produkt: przeglądarka zdecentralizowanych aplikacji (pomyśl o Google Chrome dla aplikacji kryptograficznych), cyfrowym portfelu i aplikacji do czatu

Cena za token: 0,04 USD

Powrót ICO: -5%

Zwrot z bitcoinów w tym samym okresie: 140%

Data zakończenia ICO: 6/21/17

Środki pozyskane: 95 milionów dolarów

Pozostałe środki: 53 miliony USD

Środki na tokena: 0,02 USD

Zatrudnienie: 90

Status projektu: Wersja testowa aplikacji uruchomionej publicznie z funkcją cyfrowego portfela i czatu ma mniej niż 1000 użytkowników dziennie. Token ma około 130 użytkowników dziennie.

Status to aplikacja, w której ludzie mogą znaleźć aplikacje kryptograficzne, przechowywać tokeny i czatować. Firma zatrudnia 98 pracowników w 24 krajach, którzy zarabiają średnio 108 000 USD, co daje wysoki wskaźnik wypalenia w wysokości 1,3 miliona USD miesięcznie. Zarządzał swoim skarbcem, pozostawiając praktycznie wszystkie fundusze w eterze. Z podniesionego Statusu o wartości 95 milionów dolarów, zostało mu już 53 miliony, głównie z powodu spadku etanu. W pewnym momencie na początku 2018 r. Jego zapasy gotówki wyniosły około 375 milionów USD.

Wskaźnik wypalania statusu jest niepokojący, ale większym problemem może być cały jego model. „Martwię się, czy nadszedł czas na zdecentralizowane aplikacje”, mówi Salil Deshpande, dyrektor zarządzający w Bain Capital Ventures. „Pełna decentralizacja dzieje się o wiele wolniej niż nam się wydaje. Wiele z tych projektów jest zbyt wcześnie, by wprowadzić je na rynek, a one już wydały zbyt dużo, ponieważ mają zły czas. „

Żeton statusu nie ma prawie żadnego celu funkcjonalnego, a aplikacja jest sterowana przez plany firmowe, aby później ją zdecentralizować. Dlaczego Status nie stał się tradycyjną drogą VC? „Model statusu” to szansa dla naszej rosnącej społeczności, aby nie tylko uczestniczyć w sieci, ale także wpływać na kierunek samego oprogramowania „- mówi dyrektor operacyjny Nabil Naghdy.

Kiedy status uwolni swoje podstawowe produkty? Nie wiadomo. „Nie chcemy nakładać niepotrzebnych oczekiwań na ludzi” – mówi Naghdy.

TenX (PAY)

Produkt: Karta debetowa, która pozwala wydawać krypto

Cena za token: 0,55 USD

Powrót ICO: -28%

Zwrot z bitcoinów w tym samym okresie: 148%

Data zakończenia ICO: 6/24/17

Środki pozyskane: 83 miliony USD

Pozostałe środki: 104 miliony USD

Środki na token: 0,96 USD

Zatrudnienie: 80

Status projektu: Po przypomnieniu pierwszej karty debetowej TenX twierdzi, że jest prawie gotowy do wysłania drugiej wersji do 100 000 klientów.

TenX z Singapuru wykonuje kartę debetową do wydawania kryptowalut w tradycyjnych sklepach detalicznych. Firma wydała kartę Visa w 2017 roku, współpracując z firmą WaveCrest zajmującą się płatnościami. Miał „100 000 kart na żywo”, mówi współzałożyciel i prezes Julian Hosp. Ale w styczniu 2018 roku Visa wyciągnęła wtyczkęz integracji WaveCrest, powodując, że karty z TenX i innych firm, takich jak BitPay, przestały działać.

Od tego czasu TenX przebudowuje swój produkt kart debetowych, mówi Hosp. Ma 80 pracowników, którzy płacą średnio 84 000 USD rocznie, co daje miesięczną stopę wypalenia w wysokości około 530 000 USD lub 6,4 miliona USD rocznie.

Na Twitterze współzałożyciel Hosp został skrytykowany za posty na Instagramie pokazujące ekstrawagancki wypad na prywatny samolot. Mówi Hosp, „To była jednorazowa podróż na nasz ślub. I to są moje osobiste fundusze, to nie ma nic wspólnego z firmą. „

We wrześniu TenX opublikował szczegółowy raport finansowy , twierdząc, że jego skarbiec ICO ma sumę 104 milionów dolarów, czyli o 21 milionów więcej niż pierwotnie podniósł. Jak to się stało? Hosp przenikliwie zaczął przetwarzać eter na dolary amerykańskie w lipcu 2017 r. Zdecydował, że projekt utrzyma podział klucza kryptograficznego na 50/50, podczas gdy rynek rośnie. Obecnie gotówka TenX na tokena przewyższa jego cenę o prawie 50%. Hosp mówi, że TenX to miesiąc lub dwa od wysyłki nowych kart. „Czekamy tylko na ostateczne wyjście.”

Źródło : https://www.forbes.com/sites/jeffkauflin/2018/10/29/where-did-the-money-go-inside-the-big-crypto-icos-of-2017/#3ed4737d261b

Dodaj komentarz

Facebook