Pełna historia skandalu o wartości 190 milionów dolarów QuadrigaCX

To nie był twój przeciętny hack. Jest to opowieść o zmianie tożsamości, małżeństwie, testamencie w ostatniej chwili i dziwnej śmierci osoby odpowiedzialnej wyłącznie za aktywa o wartości 190 milionów dolarów. Oto historia QuadrigaCX, największej kanadyjskiej giełdy kryptograficznej.

14 stycznia Gerald Cotten, 30-letni współzałożyciel i dyrektor naczelny kanadyjskiej giełdy QuadrigaCX, zmarł nagle, w miesiącu miodowym w Indiach, według raportów. Był niewytłumaczalnie jedyną osobą, która miała dostęp do 190 milionów dolarów w kryptowalutach i pieniądzach fiducjarnych, większość środków przechowywanych na giełdzie.

Bezpośrednie okoliczności – śmierć w miejscu znanym z fałszywych świadectw zgonu, z choroby, która zazwyczaj nie jest śmiertelna dla kogoś tak młodego – były wystarczająco podejrzane. Ale, jak się okazuje, to, co wydarzyło się w roku poprzedzającym wydarzenia w grudniu i styczniu, sprawia, że ​​cała sprawa jest jeszcze bardziej wątpliwa.

Giełda przez cały rok borykała się z trudnościami finansowymi i mogła stracić znaczną ilość pieniędzy użytkowników. Poparło to niedawne ogłoszenie, że fundusze mogą nawet nie istnieć. CEO krypto wymiany Kraken i Coinbase również poparli ten pogląd. Kraken od tego czasu zaoferował nagrodę w wysokości 100 000 USD za informację o sprawie, która spowodowała, że ​​115 000 osób straciło pieniądze. Obecnie Ernst i Young nadal poszukują brakujących funduszy. Romans QuadrigaCX dopiero się rozpoczął.

Dwa główne wydarzenia sagi QuadrigaCX
Rok temu QuadrigaCX miał trudności finansowe. Fundusze były zamykane, a użytkownicy narzekali. To był początek serii niefortunnych wydarzeń dla kanadyjskiej giełdy kryptograficznej. Przyjrzyjmy się głównym wydarzeniom, aby zobaczyć, jak zaczęły się problemy.

Finanse giełdy były w ruinie
QuadrigaCX, założona w 2013 roku, początkowo była dość udana, szybko stając się największą giełdą kryptograficzną w Kanadzie.

Ale wkrótce zaczęło spadać. W styczniu 2018 roku kanadyjski Imperial Bank of Commerce (CIBC) zamroził 30 milionów dolarów funduszy należących do QuadrigaCX, ponieważ nie mógł zidentyfikować właścicieli funduszy. Skargi klientów spadły na QuadrigaCX, gdy ludzie starali się uzyskać dostęp do swoich funduszy. Doprowadziło to do zmniejszenia liczby osób korzystających z giełdy, a jej dzienny obrót spadł do 600 000 USD do października 2018 r.

Jest to jeden z głównych sygnałów, że giełda nie ma bezpieczeństwa finansowego. Co prowadzi nas do następnego punktu.

Okoliczności śmierci były podejrzane
W QuadrigaCX nie tylko pojawiło się wiele problemów finansowych, które zginęły, gdy prezes zginął, zabierając ze sobą „fundusze”, ale były też inne dziwne czynniki związane z jego śmiercią.

Zaledwie dwa tygodnie wcześniej Cotten zmienił swoją wolę, pozostawiając własność osobistą – wartą 9,6 miliona dolarów – swojej nowej żonie, Jennifer Robertson. Byli razem poniżej dwóch lat. Pomimo trudności finansowych giełdy udało im się kupić razem 16 nieruchomości oraz samolot.

W dniu 8 grudnia 2018 r. Dyrektor generalny QuadrigaCX Gerald Cotten został przyjęty do szpitala Fortis Escorts, Jaipur, cierpiąc na wymioty, wodniste stolce i skurczowy ból brzucha. Po jego śmierci został przeniesiony z powrotem do hotelu, gdzie został zabrany do balsamisty, który odmówił przeprowadzenia takiego leczenia, ponieważ ciało nie pochodziło z hotelu.

Drugi balsamista, lokalna szkoła medyczna, w której studiują zwłoki, nie był tak skrupulatny i zaakceptował pracę. Pracownik hotelu dostarczył im ciało, zgodnie z zaświadczeniem wydanym w centrum balsamowania.

Został sporządzony akt zgonu, błędnie wpisujący nazwisko prezesa jako „Cottan”.

Następnego dnia policja wydała Robertsonowi zaświadczenie, że może zabrać ciało do domu.

Pogrzeb odbył się w Halifax, w Kanadzie, około 12 grudnia, a na podstawie zeznań świadków uzyskanych przez wymianę Krakenów (która prowadzi dochodzenie w tej sprawie) była to zamknięta trumna.

Wszystko to wydarzyło się, zanim publicznie ujawniono, że prezes zmarł.

Oba te wydarzenia stworzyły szereg pytań, które zostaną omówione później. Na razie musimy przyjrzeć się bliżej, kim byli główni ludzie zaangażowani w wymianę – i kim naprawdę mogą być.

Oprócz Cottena i jego wdowy, Robertsona, dwie inne główne osoby za kulisami wymiany to współzałożyciel Michael Patryn i główny programista Alex Hanin.

Współzałożyciel i dyrektor generalny QuadrigaCX, Gerald Cotten
Urodzony w Belleville, w Kanadzie, w mieście Ontario o wielkości 50 000 mieszkańców, położonym u ujścia rzeki Moira, Cotten ukończył BBA w Schulich School of Business na York University w Toronto. Zgodnie z profilem Bloomberg, często przemawiał na konferencjach fintech, był członkiem Fundacji Bitcoin i był doradcą dla non-profit Crypto Consortium.

Znany był z tego, że był spłukany gotówką, podobno kiedyś nosił walizkę pełną gotówki przez lotnisko. Niektóre z posiadanych przez Cottena aktywów zostały ujawnione w jego testamencie. Należały do nich trzy właściwości: samochód Lexus, samolot, Mini Cooper 2015 i 50-stopowy jacht Jeanneau 51. Będzie również zapisał 100 000 dolarów swoim teściom, aby pomóc im w opiece nad jego Chihuahua, na wypadek gdyby zarówno on, jak i jego żona zmarli. W oświadczeniu opublikowanym po jego śmierci nazywano go „przywódcą wizjonerskim”.

Współzałożyciel QuadrigaCX, Michael Patryn
Patryn założył pierwszy kanadyjski inkubator blockchain, Fintech Ventures Group, i był doradcą wielu projektów związanych z kryptografią, zanim poznał Cottena online i przeniósł się do Kanady, aby rozpocząć pracę na giełdzie. Jest osobistym trenerem Krav Maga, tajskiego kickboxingu i walki z ostrzami. Patryn był także związany w mediach z innymi, mniej pikantnymi zajęciami.

Według raportu The Globe and Mail, Patryn może być pseudonimem Omara Dhananiego, przestępcy skazanego za opłaty związane z praniem brudnych pieniędzy za swoją rolę w organizacji przestępczej znanej jako „ShadowCrew”. Dhanani spędził 18 miesięcy w więzieniu za kredyt oszustwo z kartą.

Patryn zaprzeczył, że jest Omar Dhanani. Jednak Globe and Mail pokazują wiele połączeń między dwiema osobami, w tym stronę internetową o nazwie Midas Gold Exchange, której właścicielem był „Omar Patryn” (dwie nazwy zmieszane razem).

Istnieją również dowody, że Patryn próbował ukryć to połączenie. Z akt sądowych wynika, że ​​zatrudnił Reputation, firmę z siedzibą w Toronto, która usuwa dane online o ludziach. Następnie opublikowano wymyślone raporty sugerujące, że Patryn był globalnym mówcą w dziedzinie technologii blockchain i był mieszanym artystą sztuk walki. Więc może nawet jego hobby nie jest prawdziwe.

Nie jest jasne, czy Patryn był aktywnym członkiem QuadrigaCX w ciągu ostatnich kilku lat. Według publicznego komentarza opuścił giełdę trzy lata temu. Jednak Jesse Powell, dyrektor generalny giełdy Kraken, uważa, że ​​jest to mało prawdopodobne. Powell, który ma obsesję na punkcie tej sprawy od czasu, gdy się zepsuł, wierzy, że po odkryciu „prawdziwej” tożsamości Patryn, Patryn próbował zdystansować się publicznie od firmy, pozostając aktywnym w cieniu.

Jennifer Robertson, wdowa po Geraldzie Cottenie
Podczas gdy Cotten prowadził QuadrigaCX, Robertson prowadził Robertson Nova Property Management, który został zarejestrowany w domu byłej pary w Kinross. Podczas ich związku kupili 16 nieruchomości, od 70 000 USD nadbrzeża do zestawu dziewięciu domów szeregowych o wartości 1,9 mln USD. Jej firma posiada 12 nieruchomości. Odkąd zmarł, zaciągnęła kredyty hipoteczne na cztery nieruchomości, które pozostały jej w testamencie Cottena. Przeniosła własność dwóch z nich na The Seaglass Trust, gdzie jest powiernikiem.

Robertson był znany jako Jennifer Kathleen Margaret Griffith i Jennifer Forgeron, prawdopodobnie z powodu różnych małżeństw.

Po śmierci Cottena, Robertson szybko zorganizował spotkanie akcjonariuszy, aby mianować siebie, swojego ojczyma (Thomas Beazley) i mężczyznę o nazwisku Jack Martel jako nowych dyrektorów giełdy. Spotkanie zostało celowo zorganizowane, aby inni akcjonariusze – poza Robertsonem i żoną Patryna, Love Horner – zostali powiadomieni przez kuriera, a nie przez e-mail. Nie wiadomo, czy inni akcjonariusze wiedzieli o spotkaniu przed jego wystąpieniem.

Alex Hanin, główny architekt QuadrigaCX
Zwykle giełdy kryptograficzne mają setki programistów utrzymujących regularne kopie zapasowe i zapewniających, że wszystko działa sprawnie. Tak nie było w przypadku QuadrigaCX, która opierała się wyłącznie na jednym mechanizmie, Alex Hanin, którego rola była „głównym architektem”. Patryn pozostawił dla niego recenzję w swoim profilu na LinkedIn, który powiedział: „Nasi konkurenci wymagali zespołów w celu odtworzenia praca tego jednego człowieka. ”

Jeśli jednak tak było, wymiana prawdopodobnie skracała granice. Powell powiedział Decryptowi, że – nawet jeśli Quadriga ma tylko jednego programistę – byłoby to ogromne ryzyko, gdyby był chory, dodając, że Kraken ma ponad 100 programistów. Wyraził również zdziwienie, że QuadrigaCX wykonywał kopie zapasowe tylko co godzinę, ponieważ straciłoby to potencjalnie godzinę transakcji, gdyby wymiana się zmniejszyła, co doprowadziło do niewłaściwego przydzielenia środków.

Powell powiedział: „Wydawało mi się to dziwne, ale może wskazywało na skróty. Prawdopodobnie odkryjesz, że ten biznes jest w zasadzie fasadą, a za kulisami nic się nie dzieje ”.

Oprócz tych czterech liczb, garstka personelu pomocniczego była w stanie obsłużyć bilety obsługi klienta i inne kwestie.

Najbardziej palące pytania dotyczące QuadrigaCX
Czy Cotten nie żyje? A jeśli tak, jak on umarł?
Cotten cierpiał na chorobę Crohna. Zdiagnozowano go sześć lat temu, w wieku 24 lat. Przyczynę jego śmierci wymieniono jako nagłe zatrzymanie krążenia, wynikające z perforacji żołądka. Ale istnieje różnica zdań co do tego, czy ta komplikacja jest normalna dla kogoś z chorobą Crohna. Jesse Powell twierdzi, że tak nie jest.

„Wydaje się całkiem prawdopodobne, że on nie żyje” – powiedział Powell podczas podcastu „Kraken”. „Nie przeprowadzono jednak autopsji, więc spekuluje się, w jaki sposób rozwinął ten perforowany żołądek. Dla kogoś z chorobą Crohna nie wydaje się czymś zwyczajnym ”.

Jednak Jayant Sharma, lekarz, który go leczył, powiedział, że badania krwi wykazały podwyższony poziom białych krwinek, wskazanie sepsy. A Brian Feagan, londyński lekarz specjalizujący się w chorobie Crohna, mówi, że szybki upadek Cottena jest zgodny z tym, co może się zdarzyć w przypadku osoby z chorobą Crohna, która cierpiała na wstrząs septyczny.

Więc pomimo pewnych teorii na temat Reddit wygląda na to, że śmierć się wydarzyła.

Gdzie kryptowaluta warta 145 milionów dolarów?
Wkrótce po ujawnieniu śmierci wydano oświadczenie, że Cotten zmarł jako jedyna osoba mająca dostęp do środków w wysokości 190 milionów dolarów, z kryptowalutą w wysokości 145 milionów dolarów rzekomo „zamkniętą” w portfelu chłodniczym, do którego nie można uzyskać dostępu. Co jest dobre i dobre, ale te portfele są puste.

Raport wierzycieli Ernst and Young z 1 marca 2019 r. Pokazuje, że portfele chłodni mają tylko kilka tysięcy dolarów. Mówi się, że duże ilości funduszy przechodzą przez zimne portfele, ale następnie wysyłane są na inne konta, w tym na inne giełdy kryptograficzne. Oznacza to, że fundusze te mogą istnieć na innych giełdach – ale jak dotąd poczyniono niewielkie postępy.

Według dyrektora generalnego Krakena, Jesse Powella, jest prawdopodobne, że fundusze są przechowywane pod fałszywymi nazwami, co znacznie utrudnia giełdom ustalenie, czy należą one do QuadrigaCX.

Jeden z badaczy znany jako „Zerononcense” twierdzi, że znalazł 100 milionów dolarów funduszy QuadrigaCX, analizując transakcje na odkrywcach bloków. Ale w wywiadzie dla Decrypt Powell powiedział, że nie zgadza się, że konta należą do QuadrigaCX. Spojrzał na wspomniane na Krakenie i stwierdził, że są własnością innych ludzi.

Oznacza to, że fundusze mogą być przechowywane na nieznanej giełdzie, pod nieznaną nazwą. Albo nie istnieją. Tak czy inaczej, Ernst and Young ma swoją pracę.

Chociaż nie znaleziono jeszcze funduszy, istnieje kilka wiarygodnych pomysłów, dlaczego sekwencja zdarzeń mogła mieć miejsce. Zbadajmy je dalej.

Najważniejsze teorie wyjaśniające wszystko
Główną teorią jest to, że QuadrigaCX miał trudności finansowe, ale istnieją również spekulacje, że wymiana została wykorzystana do prania pieniędzy. Możliwe jest również, że całość była po prostu kiepskim zarządzaniem.

Śmierć została wykorzystana do ukrycia trudności finansowych QuadrigaCX
Najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem brakujących środków jest to, że w ogóle nie istniały. W czerwcu 2017 r. QuadrigaCX doznał wielomilionowego błędu, który zablokował wiele funduszy Ethereum w inteligentnych umowach, gdy cena Ethereum wynosiła tylko 250 USD. Brian Armstrong, dyrektor generalny Coinbase, spekulował na Twitterze, że giełda próbowała wydostać się z dżemu.

Powell zwrócił uwagę, że cena Ethereum wzrosła do 1300 USD, drastycznie zwiększając zobowiązanie do 90 mln USD. Powiedział jednak: „Trudno byłoby im wszystko stracić, wciąż mam nadzieję, że znajdą pieniądze na niektórych innych giełdach”.

Armstrong zasugerował, że zespół stojący za giełdą mógł zdecydować się na śmierć Cottena, aby ukryć fakt, że tych funduszy brakowało, co wyjaśniałoby, że zmarł jako jedyna osoba mająca dostęp do tych funduszy – mimo że fundusze nie były w chłodni.

Wymiana była frontem do prania pieniędzy
Inną możliwością jest to, że wymiana była zaangażowana w bardziej nikczemną pracę. Jeśli Patryn naprawdę był Omar Dhanani, był wcześniej zaangażowany w program, który obrócił się wokół prania pieniędzy, znany jako Midas Gold Exchange (prowadzony przez Omar Patryn). Zostało to zamknięte, gdy Liberty Reserve został złapany za pranie pieniędzy.

„Zdecydowanie może to być pranie pieniędzy, oparte na niektórych stwierdzeniach [Patryn]. Powiedział ludziom, że marzy o praniu pieniędzy. QuadrigaCX również wypłacał gotówkę. Nie zdziwiłbym się, biorąc pod uwagę przeszłość Patryna. ”Powiedział Powell, dodając:„ Mógł nawet wpaść na pomysł, aby rozpocząć wymianę, ponieważ może być świetny do prania pieniędzy ”.

Wymiana była frontem do prania pieniędzy
Inną możliwość jest taka, że wymiana była zaangażowana w bardziej nikczemną pracę. Jeśli patryn naprawdę był Omar Dhanani, był wcześniej zaangażowany w program, który był znany jako Midas Gold Exchange (prowadzony przez Omar Patryn). Zostało to faces, gdy Liberty Reserve został złapany za pranie pieniędzy.

„Patryn]. Powiedział ludziom, że marzy o praniu pieniędzy. QuadrigaCX również wypłacał gotówkę. Nie zdziwiłbym się, biorąc pod uwagę przeszłość Patryna. ”Powiedział Powell, dodając:„ Mógł nawet wpaść na pomysł, aby mieć coś do powiedzenia, ponieważ może być świetny do prania pieniędzy ”.

Kalendarium sagi QuadrigaCX
Aby uzyskać dokładniejszą oś czasu, zobacz raport Amy Castor.

2013:

26 grudnia: uruchomiono QuadrigaCX.
2018:

12 lipca: QuadrigaCX opublikował: „Ponieważ prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy przeżyliśmy cały szereg problemów bankowych z wrogim kanadyjskim systemem bankowym”.
27 listopada: Cotten stworzył testament pozostawiając wszystko żonie: 9 milionów dolarów aktywów.
30 listopada: Cotten i żona Jennifer Robertson przybyli do New Delhi w Indiach, aby świętować swój miesiąc miodowy.
9 grudnia 2018: zmarł dyrektor generalny QuadrigaCX Gerald cotten. (Nie było innych urzędników ani dyrektorów)
2019:

14 stycznia: śmierć Cottena została ogłoszona publicznie. Aaron Matthews został mianowany tymczasowym prezesem i dyrektorem generalnym.
26 stycznia: Witryna wymiany została zamknięta, a platforma została wstrzymana.
27 stycznia: odbyło się spotkanie dyrektorów, mianowanie Jennifer Robertson, Thomasa Beazleya (jej ojczyma) i Jacka Martela na dyrektorów.
29 stycznia: Robertson usunął nazwisko Cottena z czterech nieruchomości i przeniósł dwa z nich do nowo utworzonego trustu, którego jest powiernikiem.
31 stycznia: Robertson mówi, że klienci QuadrigaCX są winni 250 milionów dolarów CAD (190 milionów dolarów).
31 stycznia: pliki QuadrigaCX dla ochrony wierzycieli.
5 lutego: Sąd wyznacza Ernsta i Younga do nadzorowania postępowania.
5 lutego: sędzia zarządza zawieszenie postępowania, przedłużając czas poszukiwania funduszy.
11 lutego: Martel zrezygnował z rady dyrektorów QuadrigaCX.
14 lutego: Wszystkie pozostałe kryptowaluty zostały przeniesione do Ernst and Young.
1 marca: Ernst and Young ujawniają, że zimne portfele są prawie puste.

Źródło : https://decryptmedia.com/5503/kraken-quadrigacx-bounty-responses

Dodaj komentarz

Facebook